У геополітичних амбіціях Кремля можуть опинитися не лише Україна, а й сусідні держави, що колись входили до складу Російської імперії чи СРСР. Під потенційною загрозою - Фінляндія, Польща, країни Балтії, Молдова, Білорусь, держави Кавказу та Центральної Азії. Це фактично відтворює карту імперії часів її найбільшої могутності.
Про це попереджають аналітики видання Atlantic Council, пише УНІАН.
Заяви Путіна
17 грудня Володимир Путін під час звернення до міноборони РФ заявив, що "максималістські цілі вторгнення в Україну будуть досягнуті беззастережно". Він представив війну як "хрестовий похід" проти пострадянського відступу Росії. У центрі його вимог - Донбас, який Кремль називає ціною за припинення вогню.
Реакція Заходу
Західні розвідки підтверджують, що Путін не відмовився від планів захопити всю Україну та повернути під контроль частини Європи. Поляки й країни Балтії переконані, що саме вони можуть стати першими мішенями.
Попри провали російської армії в Україні, експерти застерігають, що це не ознака слабкості, а результат неймовірного опору українців. Якщо Україна впаде, Європа зіткнеться з викликом, до якого не готова.
Геополітичні фактори та виклики для Європи
Аналітики вважають, що нинішній міжнародний клімат може підштовхнути Кремль до нових дій. Повернення Дональда Трампа до Білого дому створює ризик ослаблення підтримки НАТО. У Європи ж немає достатньої оборонної спроможності та політичної єдності, щоб самостійно стримати Росію.
Європейські країни поки що не здатні самостійно протистояти Росії. Десятиліття занепаду оборонного сектору означають, що ефективне переозброєння займе роки. Лідери ЄС також не демонструють достатньої політичної єдності для стримування Кремля. Прикладом є провал домовленостей щодо використання заморожених російських активів на користь України - це стало черговим свідченням хронічного роз’єднання та страху перед Москвою.
Висновки аналітиків
Atlantic Council підкреслює, що Путін давно перейшов точку неповернення у своїх амбіціях і не відмовиться від них заради послаблення санкцій чи часткових поступок.
"Будь-які зусилля зі встановлення міцного миру мають бути твердо засновані на цій реальності. Мир можливий, але тільки якщо тиск на Путіна посилиться до такої міри, що він почне побоюватися поразки в Україні та потенційного краху на внутрішньому фронті", - резюмує видання.
Нагадаємо, раніше в Politico писали про те, що розкол в ЄС і фінансові труднощі можуть змусити Україну піти на невигідний мир у 2026 році.