18:11
16 грудня
2025

Військовий облік без ВЛК і повісток: в Україні стартує новий експеримент

Військовий облік без ВЛК і повісток: в Україні стартує новий експеримент - today.ua
918
Сергій Марченко
Редактор стрічки новин today.ua

Військовий облік чоловіків віком від 18 до 60 років вже невдовзі не потребуватиме ані повісток, ані проходження ВЛК. Відомості про військовозобов’язаних громадян автоматично надходитимуть до ТЦК з державних реєстрів. Про це зокрема повідомляє народний депутат Олександр Федієнко.

Уряд уже схвалив відповідну постанову про автоматизацію військового обліку. До ТЦК автоматично надходитимуть не лише дані про чоловіків, які проживають в Україні, але й про громадян мобілізаційного віку, які нині перебувають за кордоном.

Винятковою категорією чоловіків віком від 18 до 60 років, згідно зі статтею 14 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу", стануть українці, які не підлягають військовому обліку. Їхні дані не передаватимуть з реєстрів до територіальних центрів комплектування.

“Це порядок експериментального проєкту, який дозволяє автоматично ставити на військовий облік чоловіків-громадян України 18–60 років, які раніше не перебували на обліку, без особистої явки й без проходження ВЛК”, – зазначає парламентар.

Передусім дані про військовозобов’язаних чоловіків Міністерство оборони України отримуватиме з демографічного реєстру, бази Державної міграційної служби та податкової. Підставою для автоматичного обліку громадянина буде лише факт відсутності попереднього обліку та вік 18–60 років. Тобто встановлення на облік військовозобов’язаних чоловіків відбуватиметься без проходження військово-лікарської комісії.

Військовий облік без ВЛК і повісток: в Україні стартує новий експеримент - today.ua

Якщо ж людина має важкі захворювання або групу інвалідності, вона може самостійно подати документальне підтвердження свого стану здоров’я. Зазначені документи розглянуть ВЛК без присутності громадянина. Також громадяни з інвалідністю можуть подати запит, відповідно до якого відомості про їхній стан здоров’я в автоматичному режимі передаватимуться з медичних і соціальних реєстрів.

Нагадаємо, юрист прогнозує масові суди над ТЦК після війни.