11:57
11 грудня
2025

Археолог Ермітажу потрапив у Польщі за ґрати через незаконні розкопки в Криму: подробиці

Археолог Ермітажу потрапив у Польщі за ґрати через незаконні розкопки в Криму: подробиці - today.ua
835
Оксана Гапончук
Редактор стрічки новин today.ua

У Польщі заарештували російського археолога, співробітника Ермітажу Олександра Бутягина, через незаконні розкопки в Криму після анексії півострова. Тепер росіянин проведе щонайменше 40 днів у тимчасовому арешті, що демонструє ефективність міжнародних санкцій і контроль над порушеннями на окупованих територіях.

Про це повідомляє польська радіостанція RMF FM з посиланням на Окружну прокуратуру Варшави.

За версією слідства, Олександр Бутягин у ролі керівника археологічної експедиції Ермітажу проводив розкопки на об’єкті культурної спадщини - у "Стародавньому місті Мірмекій" в Керчі - без будь-яких дозволів від компетентних органів України.

Ці дії наразі кваліфіковано як порушення українського законодавства про охорону культурної спадщини, адже дані розкопки призвели до часткового руйнування об’єкта "Стародавнє місто Мірмекій" в Керчі. Сума завданих збитків оцінюється понад 200 млн гривень.

Українська сторона наголошує, що Крим залишається регіоном систематичного руйнування культурної спадщини з боку Росії, включно з об’єктами, що мають велике історичне та культурне значення для кримськотатарського та українського народів.

Відомо, що Олександр Бутягин, завідувач відділу стародавньої археології Ермітажу, перебував у Європі з серією лекцій. Він опинився у Варшаві під час поїздки з Нідерландів на Балкани. Співробітники Агентства внутрішньої безпеки Польщі затримали його у готелі, де він зупинився, і допитали. Археолог відмовився давати покази під час допиту.

Археолог Ермітажу потрапив у Польщі за ґрати через незаконні розкопки в Криму: подробиці - today.ua

Відомо, що після затримання польська прокуратура звернулася до суду з клопотанням про тимчасовий арешт Бутягіна, після чого суд ухвалив рішення про тримання під вартою на 40 днів. Упродовж цього часу очікується офіційний запит України про екстрадицію археолога, після чого польський суд вирішить, чи буде він переданий українській стороні.

Нагадаємо, СБУ оголосила підозру археологу ще в листопаді 2024 року. 

Затримання археолога стало прикладом того, як санкції та міжнародна співпраця працюють: порушники українського законодавства можуть бути притягнуті до відповідальності навіть за межами Росії.

До речі, після інциденту у Росії скасували заплановані лекції Бутягина, зокрема презентацію в Московському Ізмайлівському центрі 19 грудня.

До слова, генерал із Литви розкрив деталі окупації Криму. За словами головнокомандувача Збройних сил Литви у 2014–2019 роках і представника країни в НАТО Йонаса Вітаутаса Зукаса, дати відсіч росіянам під час захоплення півострова Україні завадила колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель.