В Україні стрімко зростають ціни на житло. Квартири дешевшими вже не будуть. Отже, дедалі частіше українці купують квартири у новобудовах, коли ще й самих новобудов немає — на етапі котловану.
Про те, що змушує покупців нерухомості так ризикувати, і чому це добра ознака для бізнесу, розповіла виданню focus.ua Marketing & Communications Advisor будівельної компанії Alliance Novobud Ірина Міхальова.
Ще два роки тому майже ніхто з покупців житла не інвестував у новобудови на етапі котловану.
"Ми цього року як партнери стартували новий будинок у комплексі “Лісовий квартал” у Броварах. І хоча офіційний старт продажів мав бути через тиждень, люди вже за договорами резервування зарезервували 10 квартир. І на комерційні приміщення стоїть черга. Для мене це дуже класний показник", - розповіла забудовниця.
Звичайно, що так щастить не всім девелоперам. Українці, навчені гірким досвідом усіляких "еліта-центрів" із великою обережністю вкладають гроші в те, чого ще немає. Продаж квартир на етапі котловану можуть собі дозволити лише сумлінні забудовниіз бездоганною діловою репутацією.
“Ми з квітня 2022 року відновили будівництво на усіх своїх майданчиках. Хто здає нові будинки – тому довіряють і навіть купують на котловані. На старті найдешевше, найвигідніше, якщо людина готова почекати", - каже Міхальова.
Звісно, хтось чекати не хоче. У такому разі покупці віддають перевагу майже готовим квартирам, які незабаром вводять в експлуатацію.
"Інший варіант – вкладати у майже готове житло, щоби швидко здати його в оренду. Сьогодні орендні ставки високі і продовжують зростати, тож це також прибуткова стратегія”, - зазначила експертка.

Проте дефіцит житла рік від року зростатиме. А відповідно, що вищим буде ступінь готовності квартир, то вищою буде ціна на них. Отже, щоб заощадити на купівлі житлової нерухомості, варто вкласти в неї гроші якомога раніше. Щоправда, такої разючої різниці між вартістю житла на етапі котловану і на етапі здачі в експлуатацію, як була раніше, тепер уже немає, каже Ірина Міхальова. Тобто, інвестувавши у квартиру на початку її будівництва, її можна згодом вигідно продати. Але вже не так вигідно, як це було колись.
“Це пов’язано з подорожчанням матеріалів, нестачею робітників і складнішим процесом введення в експлуатацію. Через це ціна житла зростає ще до початку будівництва – іноді новий проєкт стартує навіть дорожче, ніж будинки, що вже майже готові”, – уточнила вона.
Та в будь-якому випадку, ринок нового житла, попри війну, стає дедалі рентабельнішим. Через це інвестувати у квартиру — це вигідно і перспективно.
Нагадаємо, у Києві здають в оренду квартиру за 3600 доларів в місяць.