В Україні стався масштабний витік секретних даних громадян під час тестування електронної системи е-нотаріат. У відкритому доступі опинилося багато інформації, яка не призначена для широкого загалу, у тому числі й дані, що стосуються заповітів.
Про це повідомила Нотаріальна палата України у листі 41/3 від 18.09.2025, з яким ця установа звернулася до Першого віцепрем’єр-міністра – Міністра цифрової трансформації Михайла Федорова та Міністра юстиції Германа Галущенка.
У листі йдеться про те, що під час проведення тестування навчальної версії системи е-нотаріат у відкритий доступ несподівано потрапили оригінальні дані з Єдиного реєстру довіреностей і Спадкового реєстру. На таке ніхто не сподівався, адже тестувалася саме навчальна версія, а отже, дані в ній мали бути не справжніми.
Але, як зазначають у Нотаріальний палаті, розробники тестової версії просто скопіювали туди оригінальні дані зі справжніх реєстрів, внаслідок чого ці відомості опинились у широкому доступі і сталі доступними для тих осіб, які не мають права доступу до них.
Внаслідок цього інциденту у Мережу потрапили дані про довіреності та супровідні документи громадян. А найприкріше — у відкритому доступі опинилася інформація, що стосується заповітів. У листі зазначають, що це є грубим порушенням прав громадян, адже закон охороняє нотаріальну таємницю, особливу ту, що стосується заповітів.

"Тестова (учбова) версія створена на базі копії діючих реєстрів, або ж з доступом до діючих систем. За таких обставин постає питання правомірності підстав та правових наслідків такого втручання до бази електронних реєстрів, незаконного копіювання з діючих реєстрів інформації, яка становить нотаріальну таємницю, персональних даних, відкриття доступу до них для широкого кола осіб", - йдеться у документі.
У листі також вимагають дати відповідь, на якій підставі до навчальної версії були скопійовані оригінальні дані з Реєстрів. Ясна річ, що тестування такої версії програми е-нотаріат має бути негайно припинено.
Водночас у Нотаріальній палаті наголосили, що нотаріуси готові до сучасних новацій у своїй роботі і нормально сприймають неминучість цифровізації процесів нотаріального обліку. Однак усе має відбуватись із суворим дотриманням законності.
Нагадаємо, на початку серпня стався масштабний збій у застосунку Дія. При цьому Михайло Федоров запевнив українців, що ніякого витоку даних внаслідок збою не було.