13:14
12 липня
2025

Зарплати чиновників, суддів і прокурорів перерахують по-новому: скільки хто отримає, і чому це добре для найбідніших українців

Зарплати чиновників, суддів і прокурорів перерахують по-новому: скільки хто отримає, і чому це добре для найбідніших українців - today.ua
1260
Марченко Любов
Редактор стрічки новин today.ua

Депутати мають намір змінити механізм нарахування зарплат чиновникам, суддям та прокурорам. Їх відв’яжуть від прожиткового мінімуму. Відповідно, сам прожитковий мінімум можна буде підвищувати без побоювань, що при цьому "зашкалять" суддівські зарплати або безпрецедентно зростуть штрафи.

Про такі законотворчі новації, що будуть обопільно вигідними як для багатих, так і для бідних українців, розповів у своєму відеозвернення спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Прожитковий мінімум, який сьогодні є основою для розрахунку багатьох показників, включаючи зарплату держслужбовців, штрафи та інші виплати, вже давно не відповідає своїй назві і своєму первісному призначенню. Адже теоретично він має бути тим фінансовим мінімумом, за який людина могла би задовольнити свої елементарні життєві потреби: харчування, плату за комунальні послуги, одяг та придбання елементарних ліків. Однак насправді це вже давно не так.

Наразі загальний прожитковий мінімум в Україні становить 2920 грн, а для осіб, які втратили працездатність, він ще менший — 2361 грн. Звісно, що за такі гроші нині в Україні можна лише виживати, хронічно голодуючи та відмовляючи собі навіть у купівлі аспірину. Насправді, відповідно до підрахунку експертів, сьогодні реальний прожитковий мінімум в Україні вже становить не менше 9 тисяч гривень.

Водночас підвищувати ПМ влада не може, оскільки це потягне за собою автоматичне збільшення виплат багатьом держслужбовцям, чиї зарплати прив’язані до цього показника. Курім того, це автоматично підвищить штрафи за різні адмінпорушення, які також залежать від ПМ.

Саме тому депутати на чолі зі спікером Стефанчуком підготували пакет законопроектів, якими відв’яжуть від ПМ багато нарахувань, а прожитковому мінімуму залишать лише його соціальні функції. 

"Пакет із чотирьох законопроектів, які мають зробити прожитковий мінімум реальним соціальним стандартом, а не умовною цифрою. Його головна мета — захищати людей, а не бути підставою для розрахунку штрафів і зарплат посадовців. Після ухвалення ці зміни дозволять чесно підвищувати прожитковий мінімум і робити соціальні виплати більш справедливими", - зазначив Руслан Стефанчук.

Зарплати чиновників, суддів та прокурорів від таких трансформацій також не постраждають

Їхні оклади рахуватимуть у так званих орудних величинах. Законотворці пропонують встановити їм такі посадові оклади:

  • прокурору окружної прокуратури - 15,2 орудних величин;
  • детективу НАБУ – 16,6;
  • судді місцевого суду – 18,2.

Зараз вони прив’язані до прожиткового мінімуму. Наприклад, наразі посадовий оклад судді місцевого суду становить 63 060 грн (прожитковий мінімум для розрахунку зарплати суддів, який дорівнює 2102 грн, помножений на 30). А у разі встановлення орудної величини в розмірі 3470 грн (як планують), їхній місячний заробіток дорівнюватиме 63 154 грн. Тобто судді практично нічого не втратять.

Що ж стосується прокурорів, то вони ще й добряче виграють у зарплаті. Їхній оклад може зрости до 52 744 грн, тоді як зараз він становить 40 тисяч.

Отже, від таких законодавчих нововведень мають виграти, або принаймні не програти, всі. Щоправда, залишається "жирний" знак питання: звідки на все це візьмуться гроші в бюджеті? Партнери явно не налаштовані збільшувати Україні допомогу на "мирні" бюджетні ініціативи. А збільшення власних бюджетних надходжень — під великим питанням.

Нагадаємо, на вимогу МВФ комунальні тарифи в Україні зростуть щонайменше удвічі.

Більше про: Зарплата Гроші