12:42
19 квітня
2025

Український бізнес зобов’яжуть брати на роботу учасників бойових дій: як діятиме метод батога і пряника

Український бізнес зобов’яжуть брати на роботу учасників бойових дій: як діятиме метод батога і пряника - today.ua
17525
Марченко Любов
Редактор стрічки новин today.ua

Український бізнес матиме стимули для працевлаштування учасників бойових дій. Законом будуть передбачені відповідні заохочення для тих роботодавців, які братимуть на роботу УБД, і фінансові стягнення з тих, хто відмовлятиме колишнім воїнам у працевлаштуванні. 

Відповідний законопроект № 13180 вже зареєстрований у Верховній Раді.

Станом на початок 2025 року в Україні налічувалось близько мільйона осіб, що мали статус УБД. Звісно, що до кінця війни їхня чисельність стане ще більшою. І всі ці люди потребуватимуть термінової та ефективної реінтеграції в суспільство. Причому процес забезпечення їх роботою буде одним із головних чинників для повноцінного повернення цих людей у соціум.

Водночас на сьогодні в Україні більш-менш законодавчо врегульоване лише питання працевлаштування інвалідів. Що ж стосується колишніх вояків, яким пощастить повернутися з війни без каліцтв, то їх закон поки що ніяк не захищає. Отже депутати вирішили заповнити цю прогалину. 

Що передбачає законопроект

Для всіх роботодавців, які мають у наймі понад 8 осіб, буде встановлена 5-відсоткова квота на працевлаштування УБД. Під час війни та упродовж року після її завершення ця квота становитиме 2%. Квота буде вважатися дотриманою, якщо всі працевлаштовані ветерани отримуватимуть офіційну зарплату, не меншу за мінімальну.

Український бізнес зобов’яжуть брати на роботу учасників бойових дій: як діятиме метод батога і пряника - today.ua

Роботодавцям, які за направленням центрів зайнятості працевлаштують УБД у себе на підприємстві, держава обіцяє компенсацію частини зарплати, яку вони виплачуватимуть ветеранам. Так, вони зможуть отримувати упродовж 6 місяців компенсацію в розмірі половини витрат на оплату праці УБД. Але ця умова діятиме лише в тому разі, якщо ветерана візьмуть на роботу щонайменше на рік. І крім того, розмір компенсації не буде перевищувати подвійний розмір мінімальної зарплати.

У разі недотримання встановленої квоти роботодавці будуть змушені сплатити до бюджету штраф за кожного непрацевлаштованого ветерана у розмірі двох мінімалок.

До 1 січня 2028 року розмір ЄСВ, сплаченого за колишнього військовослужбовця, становитиме не більше мінімального страхового внеску - незалежно від розміру його заробітку.

УБД, які захочуть займатись підприємницькою діяльністю, матимуть пріоритет в отриманні державної допомоги. Особливо це стосується ветеранів, які займуться підприємництвом в галузі сільського господарства. 

Нагадаємо, Міноборони нарешті готує демобілізацію у ВСУ. Однак є дуже важлива умова для початку цього процесу.

Більше про: Гроші Робота