Попри те, що в Україні зростає середня зарплата, усе ж заробітки в Польщі значно вищі за українські. Так, середній заробіток у цій сусідній країні приблизно втричі вищий за аналогічний показник в Україні. А мінімальна зарплата вища за українську більш ніж у 5 разів. Тому, очевидно, війна та майбутня повоєнна розруха – не єдині причини, що спонукатимуть українців залишатись у Польщі.
Такі результати дало опитування, проведене аналітичним центром міжнародної компанії з працевлаштування Gremi Personal.
На сьогодні 85% українців, які знайшли собі роботу в Польщі, цілком задоволені своєю зарплатою і вважають, що вона відповідає їхній кваліфікації, йдеться у підсумках опитування.
Попри те, що багато українців, які не знають польської мови, не можуть претендувати на вакансії з високою оплатою праці, навіть мінімальна зарплата у Польщі дозволяє їм почуватися значно краще, ніж мінімалка в Україні. У цьому немає нічого дивного, адже польська мінімалка значно більша за українську.
Так, із 1 січня поточного року мінімальна зарплата брутто (до відрахування податків) У Польщі дорівнює 4 627 злотим. Якщо конвертувати цю суму у гривню, то вийде 42 600 грн. Тим часом, із 1 липня заплановано підвищення мінімалки до 4 825 злотих брутто (44 400 грн). Це фактично у 5,5 раз вище за українську мінімалку (8000 грн). Та навіть після того, як із польської зарплати вирахують 20% на податки, працівнику залишиться на прожиття цілком прийнятна сума: 3 701 злотий (34 000 грн) зараз і 3 860 злотих (35 500 грн) з 1 липня.
При цьому середня зарплата до оподаткування у Польщі торік становила 7 874 злотих (72 400 грн). Після оподаткування працівник отримував 5 681 злотий, що еквівалентно 52 300 грн.
Водночас у 2025 році на польському ринку праці прогнозують значно вищі середні заробітки. Вже зараз там середня зарплата становить 8 673 злотих. Після оподаткування працівник отримує "на руки" 6 938,40 злотого або 74 780 грн.

Заробітки в Україні значно нижчі за польські
Для порівняння: за підсумками лютого 2025 року в Україні середня зарплата брутто становила 23 500 грн. Це майже втричі менше за польську. Водночас основні споживчі ціни в Україні майже такі, як у Польщі, а дещо вже й дорожче.
При цьому, як показало опитування, порівняно з 2023 роком, коли українці тільки "пристрілювались" до польського ринку праці і зовсім не знали мови, більшість із них боялися втратити знайдену роботу, і тримались одного робочого місця. Тепер же вони активніше почали змінювати місце роботи у пошуках кращих умов і кращого заробітку.
Завдяки цьому 70% українців, які працевлаштовані в Польщі, кажуть, що мають змогу щомісяця відкладати кошти зі своєї зарплати, чого не скажеш тепер про більшість українських сімей. Отже цілком природно, що наші співвітчизники, які вже встигли попрацювати в Польщі, навряд чи захочуть після війни повертатися в Україну – у напівзруйновану країну зі значно нижчими заробітками і туманними перспективами.
Причому польський уряд не сприятиме поверненню українських біженців додому. Адже там визнають, що українські мігранти стали відчутним драйвером розвитку для польської економіки, і без них роботодавцям уже буде важко підтримувати обсяги виробництва. Навіть більше, у Польщі сподіваються, що після війни до українок, які знайшли собі роботу в цій країні, приєднаються і їхні чоловіки, які зможуть заповнити на польському ринку праці суто "чоловічі" вакансії, що потребують фізичної сили.
Нагадаємо, українці в Польщі також активно відкривають власний бізнес. Найбільше підприємств, відкритих нашими співвітчизниками в цій країні, належать до сфери будівництва, інформаційних технологій та послуг.