Земля безкоштовно: як українцям отримати ділянку задарма

Автор: Лобанова Єлизавета

В Україні триває активна підготовка до зняття мораторію на продаж земель сільгосппризначення та відкриття ринку землі. Відповідний закон Верховна Рада розгляне вже на початку листопада. На сьогоднішній день існує велика ймовірність, що він буде прийнятий.

Земля безкоштовно: як українцям отримати ділянку задарма - today.ua

Напередодні відкриття ринку землі все більше українців замислюються над тим, як реалізувати своє законне право на отримання безкоштовної ділянки. Вони масово штурмують органи Держгеокадастра і місцевих рад з клопотаннями про надання їм безкоштовної землі. Люди сподіваються, що після запуску ринку землі сільгосппризначення зросте ціна і на інші землі, які згодом можна буде вигідно продати. Крім того, паніку викликали нещодавні повідомлення уряду і експертного співтовариства про те, що непогано було б взагалі припинити роздавати землі безкоштовно.

Згідно з законодавством, кожен повнолітній громадянин має право безкоштовно отримати у власність декілька земельних ділянок на різні цілі. Таке право закріплено в Земельному кодексі України та передбачає можливість отримати землю для: ведення фермерського та сільського господарства (по 2,0 га), садівництва (0,12 га), будівництва гаража (0,01 га), зведення будинку (від 0,10 до 0,25 га), будівництва дачного будиночка (0,10 га).

Під словом "безкоштовно" мається на увазі, що не доведеться оплачувати безпосередньо вартість земельної ділянки. Однак треба буде понести офіційні витрати на оформлення необхідної документації — у середньому 5-10 тис. грн. А ще запастися терпінням і часом, оскільки вся процедура може зайняти від півроку до декількох років.

Популярні зараз

Євро незабаром замінить долар: заява Національного банку України

Глава МЗС повідомив, коли F-16 з'являться в українському небі

Названо категорії чоловіків, які можуть залишити країну в умовах мобілізації

Українські банки масово блокують карти клієнтів: названо причини

За словами голови адвокатської компанії "Кравець та Партнери" Ростислава Кравця, формально земельну ділянку можна отримати в будь-якій точці України, незалежно від місця реєстрації. Але на ділі успіх даного заходу не в останню чергу буде залежати від вибору місця розташування земельної ділянки.

Щоб подати заявку на отримання ділянки, вам потрібно написати заяву в органи виконавчої влади. До заяви треба додати копію документа, що посвідчує особу, та копію з кадастрової карти, на якій слід зазначити бажане місце розташування земельної ділянки та її розмір. Її можна або замовити в районному чи міському управлінні земельних ресурсів або роздрукувати самостійно з сайту Держгеокадастра. Заява та додані матеріали повинні розглядатися в органах місцевого самоврядування не більше місяця. Якщо місцева влада дозволить виділити землю, необхідно буде виконати ще ряд процедур: починаючи від розробки проекту і закінчуючи реєстрацією права власності.

На практиці отримати безкоштовну землю не так просто. У більшості випадків чиновники відмовляють українцям ще на стадії розгляду заяви. Мотивують вони це тим, що немає вільної землі.

У державній власності числиться близько 10,5 млн га, тобто теоретично їх можна розділити майже на 5,3 млн громадян. У великих містах — Києві, Одесі, Харкові та інших — землі вже немає давно.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

До того ж, за словами адвоката, видача землі в країні вкрай корумпована. Хабарі за "безкоштовну" ділянку можуть становити від 10% до 70% його потенційної ринкової вартості. Наприклад, у Закарпатській області потрібно буде заплатити приблизно $400 за гектар (тобто за два гектари — всього $800). А за землю, розташовану в 20-50 км від Києва чи Одеси, можуть зажадати "подяку" від $2 тис. і вище, в залежності від близькості до міста і наявності комунікацій.

Раніше повідомлялося, що в Офісі президента України мають намір скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до кінця 2019 року.