У натуральності магазинних ковбасних виробів на сьогоднішній день не сумнівається вже ніхто, а точніше у їхній ненатуральності. До складу сиров'ялених, копчених, напівкопчених, варених та інших ковбас крім м'яса входить безліч інших інгредієнтів, які не є корисними для здоров'я. Як вибрати найменш небезпечну серед усіх ковбас, розповіла експерт із харчування Наталія Мазурик.
З чого складаються сучасні ковбаси? Відповідно до стандартів виробництва, навіть у ковбаси вищого ґатунку додається найпоширеніший барвник – нітрит натрію, який забарвлює вироби в рожевий колір, надаючи тим самим більш апетитного відтінку. Він позначається на етикетці як Е250 і не лише барвником, а й консервантом.
Нітрит натрію зазвичай виглядає як білий і трохи жовтуватий порошок або у вигляді дрібних кристалів, що не мають запаху, до смаку трохи кислих. Речовина має властивості сильного антибіотичного засобу, здатного знищувати збудників багатьох небезпечних хвороб, наприклад ботулізму.
Експерт радить уважно вивчати етикетку ковбаси, яку ви хочете купувати. Якщо вже й брати в магазині ковбасу, то шукайте маркування "вищого ґатунку". Відповідно до ДСТУ, використання зазначених вище речовин у ковбасі цього сорту суворо забороняється. Однак у таку ковбасу може входити нітрит натрію, аскорбінова кислота та підсилювачі смаку. Потрібно розуміти, що цілком натуральною така ковбаса не буде.
Виробнича ковбаса ділиться на сорти, залежно від відсоткового співвідношення у ній м'яса. Так, у ковбасі вищого ґатунку має бути не менше 80% шматкового м'яса. У ковбасі першого сорту – не менше 50%, другого сорту – не менше 70% подрібненого м'яса, з них не більше 20% підшкірного жиру. Таким чином, чим нижчий сорт, тим небезпечніше купувати таку ковбасу, оскільки наявність м'яса виробники заміщують у продукті іншими добавками, не завжди безпечними для здоров'я.
Раніше повідомлялося, що в Україні з'явився у продажу фальсифікат вершкового масла.