Today.ua

Як купити б/в телефон і не стати жертвою шахрая: Інструкція

Українці все частіше купують вживану техніку. Причин вибору на користь б/в багато. Це й стрімке зростання цін на нову електроніку, й скорочення реального доходу населення з початку війни. На боці покупки вживаних гаджетів сам здоровий глузд, адже недоцільно переплачувати за новий телефон, якщо ваш стиль життя чи робота швидко призводять до його пошкоджень, наприклад, під час роботи в службі доставки, в таксі, на будівництві тощо. Також новий телефон не потрібен і дитині, адже за тиждень девайс буде в такому самому стані, що й б/в. До того ж використання вживаних телефонів є більш екологічним у порівнянні з новими пристроями.

Проте покупка бу телефона з рук містить ризики стати жертвою шахраїв. Відрізнити надійного продавця від злодія на онлайн-аукціонах, форумах, інтернет майданчиках, дошках оголошень та у соцмережах непросто. Порядні продавці теж хочуть захистити себе від шахраїв, перестраховуються й виглядають підозріло, натомість досвідчені зловмисники «шифруються» все краще й вигадують вірогідні легенди. 

Хоча немає гарантованого способу виявити зловмисника, є моделі поведінки, які мають насторожити покупця. Чим більше тривожних пунктів у пропозиції – тим вище шанс залишитись без телефона й без грошей.

Як шахрайські схеми виглядають насправді, розповідає Марина, 34 роки, Київ: «Шукала в інтернеті б/в планшет доньці в школу. Натрапила на гарну ціну – на 40% нижчу, ніж до цього знаходила. Фото немає, з опису тільки модель і рік випуску. Спілкувались у месенджері, бо голосом продавцю було незручно. Я спитала, в якому стані техніка, й попросила фото. Відповіли, що планшет майже як новий. Ще раз попросила фото – отримала світлину ніби з сайту магазина. На питання – чи це фото цього планшету, відповіли, що планшет зараз не з собою. І взагалі, на нього вже є 2 покупці – хто перший заплатить, тому й дістанеться. Тому якщо я хочу – ось посилання, де можна заплатити. Я спитала, чи можна зробити переказ на картку чи рахунок? – ні, платити треба тільки через цей сервіс (не буду називати, але, думаю, всі знають). 

На цьому треба було пригальмувати, але ж така ціна! Історія завершилась не весело: наступного дня за цим номером ніхто не відповідав. Планшет я так і не отримала. На щастя – служба безпеки мого банку встигла заблокувати картку, коли побачила підозрілу активність. Інакше втратила б взагалі всі гроші». 

Це має насторожити

Низька ціна 

Занадто дешевий сир буває тільки в мишоловці. Тому якщо ціна суттєво відрізняється від аналогічних пропозицій – це привід обережніше поставитись до пропозиції. Звісно, навіть у порядного продавця можуть бути причини продати телефон якнайшвидше, поступившись ціною. Але найчастіше за рекордно низьку ціну можна отримати крадений смартфон, у гіршому стані, ніж заявлено або взагалі дірку від бублика.

Тиск при покупці

Модель «бери сьогодні, завтра не буде» часто стає шахраям в пригоді. Якщо вас спонукають прийняти рішення прямо зараз, бо «я післязавтра їду за кордон», «в мене черга з покупців, хто перший заплатить, того й капці» – це тривожний сигнал.

Гроші вперед 

Серйозні продавці та інтернет-магазини ніколи не наполягають на передплаті за товар і спокійно погоджуються на оплату при отриманні товару. Якщо продавець вимагає принаймні часткової передплати, це привід уважно придивитись до його профілю. Адже повернути заплачені гроші буде важко, а іноді – неможливо.

Незвичний спосіб оплати

Якщо ви купуєте на онлайн-платформі, яка має власну систему платежів, а продавець пропонує скористатись стороннім сервісом – це жовте світло. Червоне світло – це пропозиція перейти за посиланням з SMS та заплатити в такий спосіб. Таке посилання найчастіше веде на сайт-клон відомого платіжного сервісу, після введення інформації на якому дані вашої картки потраплять до зловмисників. Як швидко вони занулять ваш рахунок – питання часу.

Недбало заповнений профіль

Подивіться на картку товару та профіль продавця. Відсутність попередніх продажів, рейтингу та коментарів покупців, багато помилок в описі товару, відсутність фото або картинки з інтернету замість реальних світлин, немає імені продавця та єдиний спосіб зв’язку через повідомлення платформи – не додають впевненості в добропорядності продавця.

Як убезпечити себе від шахрайства, купуючи б/в смартфон?

Ставте питання

Іноді в продавця є причина швидко позбутися старої техніки, хай навіть це принесе менше грошей. Але зазвичай він може пояснити, чому продає телефон, відповісти на запитання про технічні характеристики пристрою, надіслати «живе» фото з різних ракурсів. Шахраї найчастіше це не зроблять нормально, бо не в темі. Тому ставте питання. Відповіді більше розкажуть про продавця, ніж про техніку.  

Перевірте IMEI

Завдяки IMEI (International Mobile Equipment Identity, міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання), унікальному номеру для ідентифікації телефону, можна перевірити, чи не значиться цей телефон у розшуку як викрадений.  

Перевірте продавця

Обирайте продавця з гарним рейтингом та історією продажів. Це не гарантує якості, проте принаймні свідчить про те, що перед вами не акаунт-одноденка. Якщо акаунт від імені відомого інтернет-магазина (таке буває), перевірте – чи ця інформація відповідає дійсності. 

Обирайте післяплату

Якщо ви не знаєте продавця, краще пожертвувати комісією за плату при отриманні, ніж ризикувати втратити гроші. Часткова передплата, «заплатіть хоча б за доставлення» – все це ризик не побачити ні грошей, ні телефон. 

Платіть через сервіси, яким довіряєте

Великі онлайн-платформи мають власні системи оплати. Вони є найбільш безпечними для покупців, адже гроші за товар продавець отримає тільки після того, як покупець підтвердить одержання. Також можна спростувати платіж на розрахунковий рахунок підприємства (у т. ч. ФОП), якщо в призначенні платежу вказано «за товар ХХХ», який ви не отримали, або він виявився неналежної якості. В інших випадках гроші повернути буде складно.

Купуйте в надійному магазині

Якщо хочете 100% гарантії безпеки – купуйте вживану техніку в перевіреному магазині. Наприклад, магазин Breezy.ua надає гарантію до 12 місяців на всі б/в гаджети. Компанія, яка є частиною міжнародної групи, не боїться гарантувати якість, оскільки всі девайси проходять тестування за 55 показниками. 

При цьому, жодних «котів у мішках»: кожен гаджет на сайті має індивідуальний сертифікат тестування із зазначеним IMEI та реальними фото. Це дозволяє бути впевненими, що отримаєте оригінальну техніку, а не підробку. Крім того, у покупців є 2 тижні, щоб повернути пристрій, якщо він не відповідає очікуванням. 

Зручно, що купити б/в смартфон, планшет чи іншу брендову техніку можна в розстрочку чи кредит. А якщо зовсім складно з грошима – можна здати свою стару техніку за програмою Trade-In і сплатити нею до 99% вартості нової. 

Що обрати?

Вибір між «ризиковано, але дешево» та «дорого, але безпечно» кожен робить сам. Приємно, що при купівлі б/в техніки в Україні його робити більше не обов’язково. Адже в магазині Breezy.ua можна купити бу смартфони по лінку https://breezy.ua/ua/smartphone з гарантією і за приємною ціною одночасно.

Чудово мати вибір, але найкраще – коли можна обрати не вибирати.

Раніше ми писали, що Введення купівлі-продажу автомобілів через “Дію“ відклали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ