“Відстрочка - це показуха“: експерт розповіла про наслідки нововведень уряду Гончарука щодо субсидій

В Україні в черговий раз змінюється порядок надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. На думку деяких експертів, нововведення покликані скоротити кількість одержувачів субсидій. При цьому чиновники стверджують, що зміни порядку надання субсидій підуть тільки на користь людям.

“Відстрочка - це показуха“: експерт розповіла про наслідки нововведень уряду Гончарука щодо субсидій - today.ua

Так, уряд підвищив базовий норматив комунальних витрат домогосподарства (відсоток від середньомісячного сумарного доходу) при встановленні розміру обов'язкового відсотка платежу для одержувачів субсидій. Замість 15% норматив тепер становитиме 20%. Застосовувати цю норму планують тільки з 1 травня 2020 року, після закінчення опалювального сезону.

Незважаючи на заспокійливі запевнення чиновників, багато експертів вважають, що головною метою цих нововведень є різке скорочення кількості одержувачів державної допомоги.

Зокрема, експерт Центру структурної політології "Вибір" Лілія Брудницька наголосила, що поетапне зниження обсягів коштів, що спрямовуються на субсидії з оплати комунальних послуг, є однією з умов співпраці з МВФ, а місія фонду повертається в Україну буквально днями.

"Гіпотетично скорочення витрат на субсидії має стати закономірним результатом зростання економіки і, як наслідок, збільшення доходів громадян. Однак в реальності відбувається всього лише механічне скорочення кількості претендентів на субсидії, адже їх позбудуться і ті, хто два місяці поспіль заборговує за житлово-комунальні послуги більше 300 грн", - зазначила вона.

Крім того, на думку експерта, відстрочка до 1 травня 2020 року показова - вона свідчить про "показуху" самого заходу.

"Влітку, між опалювальними сезонами, позбавлення субсидій буде відчуватися не так гостро. Таким чином уряд Гончарука намагається лавірувати між МВФ і, власне, субсидіантамі. У Кабміні чудово розуміють, що ніяких масових акцій або помітних протестів їхня новація не викличе: в запасі у уряду ідея верифікації субсидіантів, і при обуренні збільшенням обов'язкового платежу Кабмін пустить цю новацію в хід, що додатково зменшить кількість одержувачів субсидій", - зазначила вона.

Нагадаємо, раніше глава Кабінету міністрів України Олексій Гончарук заявив, що субсидія буде більш адресною, виплати отримають всі, хто цього дійсно потребує.

ДЖЕРЕЛОfakty.ua