Today.ua

“Від водойми до церкви“: традиції та підготовка до купання в ополонці

У неділю, 19 січня, українці відзначають завершальне свято різдвяного циклу - Водохреще. Рано вранці в храмах почнуться богослужіння, після яких будуть святити воду. Люди вірять, що в цей день вода очищує і стає цілющою, тому масово йдуть до водойм, щоб зануритися в крижану ополонку і "бути здоровими цілий рік".

Традиція купання в морози та на Водохреще йде від дохристиянських часів. Так, скіфи, які проживають на території України в VIII - IV століттях до нашої ери, занурювали в холодну воду немовлят. Стародавні слов'яни купались взимку в день бога Велеса - Водокрес.

Зі святом Хрещення пов'язують хрещення в річці Йордан Ісуса Христа святим Іоанном Хрестителем. Як розповідає Біблія, під час хрещення Спасителя з неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух і пролунав голос Божий, тому свято й називається Богоявленням.

Біблія стверджує, що Христос не мав гріховної природи, але хрестився, щоб показати своє смирення.

Напередодні Богоявлення - 18 січня, або як його ще називають Водохресним вечором, другим Святим Вечером або "Голодною кутею" - українці, як правило, з першою вечірньою зіркою збираються за столом всією сім'єю. Вечеря - пісна:  вареники з капустою, гречані млинці, кутя, узвар.

У деяких регіонах України також є традиція ставити в кут стола дідух. Після вечері всі члени сім'ї складають свої ложки в миску і накривають її хлібом, кажучи при цьому: "щоб той народився".

Народні традиції

У деяких регіонах дівчата ходили лише вмитися водою з річки - "щоб були рожеві обличчя". На Гуцульщині - трохи інша традиція: тут хлопці водили своїх дівчат до ополонки, щоб умити їх самим.

Також вважалося, що в момент, коли священник занурює хрест у воду, з неї вистрибує нечисть і залишається на землі до тих пір, поки хтось не прийде до річки прати білизну. Занурити брудну білизну в річку - до того, що чорти знову повернуться в воду.

Якщо когось хрестили в цей день, то, кажуть, що його все життя буде супроводжувати щастя. А на Слобожанщині вірили, що на Водохреще в певну хвилину вода перетворюється на вино.

Що не можна робити?

Народні прикмети

Кому можна, а кому не можна занурюватися в ополонку

Перш за все, необхідно проконсультуватися у лікаря тим, у кого хворі нирки, діабет або проблеми з тиском - їм не радять купатися взимку.

Купання у крижаній воді називають стресом для організму, особливо для дитячого.

"Під час різкого занурення в холодну воду у дитини може статися ларингоспазм (порушення дихання), або гіпотермія (серйозне переохолодження, коли знижується температура тіла). Ці стани являють загрозу для життя дитини. Ну і такі віддалені, але неприємні наслідки як застуда або психотравма (адже дитина пірнає в холодну воду не по своїй волі) теж не треба применшувати. Тому я не рекомендую купатися дітям малого віку, непідготовленим людям, адже це може завдати шкоди їхньому здоров'ю ", - сказав один з київських педіатрів.

Водночас єпископ УГКЦ, військовий капелан, Степан Сус зазначив:

"Занурюючись в ополонку на Водохреще, слід пам'ятати, що цей обряд має насамперед духовну основу - колись ми були хрещені святою водою і стали християнами. Вода змила наші гріхи і продовжує це робити. Однак перед зануренням слід приступити до таїнства покаяння (сповіді), прийняти святе причастя, примиритися з ближніми. Також, входячи в освячену водойму, слід зробити на собі тричі знак святого хреста і прийняти рішення змінити своє життя ".

За його словами, "добре, що деякі люди хоч таким чином святкують Хрещення".

"Спочатку вони прийдуть на водойми, а можливо згодом їм стане цікаво прийти і до церкви. Це такий зворотний шлях до Бога. Від водойми до церкви", - підкреслив Степан Сус.

Нагадаємо, торік мер Києва з мерами ще 30 міст скупалися в Дніпрі на Водохреще.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ