Українці досі легковажно ставляться до свого фінансового майбутнього і починають турбуватися про пенсії лише за кілька років до виходу на заслужений відпочинок. Заступник голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко пояснила українцям, що розмір пенсії залежить від двох показників: тривалості страхового стажу людини і його середнього заробітку. А точніше, сума пенсії визначається як середній заробіток людини, обчислений у певному порядку, скоригований за кількістю років страхового стажу.
Зазначається, що «вартість» одного року страхового стажу становить 1 відсоток середнього заробітку людини. Таким чином, розмір пенсії для людини з 30-річним стажем становить 30 відсотків його середнього заробітку.
Ірина Ковпашко також нагадала, що раніше в Україні автоматичної індексації пенсії і заробітку не було. І показник середньої зарплати по країні (який використовувався для осучаснення пенсій) був нижче. Крім того, був передбачений перехідний період для зниження коефіцієнта стажу: жовтень — грудень 2017 року. Так, у 2017 році пенсію продовжували розраховувати з урахуванням середньої зарплати за 2014-2016 роки (у розмірі 3 тисяч 764 гривень 40 копійок) і «вартості» одного року стажу 1,35 відсотка середнього заробітку людини.
У 2018 році для зарплати для обчислення пенсії брали до уваги середню зарплату за 2016-му і 2017-й (5 тисяч 377 гривень 90 копійок). Коефіцієнт одного року стажу становить уже 1 процент заробітку.
А ось з 2019 року пенсія призначається із застосуванням середньої зарплати за попередні три роки та вартості одного року страхового стажу в розмірі 1 відсотка заробітку. Тобто коефіцієнт заробітку знижувався, проте показник середньої зарплати зростав.
Нагадаємо, частина українців залишиться без пенсії. 14 серпня 2019 року Кабінет міністрів України прийняв скандальне рішення, скоротивши перелік професій, які дають право на вихід на пенсію у 50 років при наявності 20 (для жінок) та 25 років (для чоловіків) стажу. Несподіване рішення торкнеться частини українців, які тепер будуть змушені виходити на пенсію пізніше.