В Україні вже відкрилися перші платні камери у слідчих ізоляторах. Навіть більше, від їхніх "клієнтів" на рахунки слідчих ізоляторів уже надійшло понад 115 тисяч гривень. Очільник міністерства юстиції Денис Малюська розповів в ефірі телеканалу "Прямий", скільки коштуватиме перебування в такій камері, і хто може розраховувати на таку "зону комфорту".
Платні камери існуватимуть в слідчих ізоляторах як альтернатива безплатним
Пенітенціарні установи, в яких утримуються засуджені до суду (доки триває досудове слідство) зможуть заробити на таких камерах гроші задля того, аби провести ремонти в камерах загального утримання. Адже Євросоюз уже не раз зауважував, що в Україні засуджені перебувають в жахливих умовах. А тут, в ізоляторах, ще й не засуджені, а лише підозрювані.
"Це слідчий ізолятор. Це означає, що люди, які там знаходяться, не винуваті, поки немає вироку суду. Їх у пекельних умовах тримати немає сенсу. Якщо ми їх тримаємо в пекельних умовах, ми платимо кошти. Європейський суд вже зараз стягує з нас кошти за скаргами тих, кого ми там утримуємо, що не дотримані стандарти", - каже Денис Малюська.
Тобто, за рахунок використання платних камер можна буде підтягнути й решту приміщень до більш-менш прийнятних умов.
Хто може розраховувати на перебування в платній камері
Розраховувати на перебування в платній камері може будь-хто, якщо в нього є гроші. Це зовсім не камери для VIPів, як уже дехто розпустив чутку. Зовсім ні. Будь-хто, сплативши відповідну суму, зможе поселитись у такій камері.
Місячна вартість перебування в таких камерах різна. Найдорожче коштує ліжкомісце в столиці – 12 тисяч гривень на місяць. У містах поменше, приміром у Житомирі, Вінниці, Хмельницькому Денис Малюська анонсує місячну платню в межах 3-4 тисяч гривень.
Що є в такій камері
"Джакузі там немає. І це - не п'ятизірковий готель", - каже міністр.
Але мінімальний набір побутових зручностей все-таки буде: холодильник, мікрохвильова піч, вода в камері, телевізор. Проживатимуть у камерах від двох до чотирьох тимчасово ув'язнених.
Україна, яка йде до Європи, приречена поліпшувати умови утримання в пенітенціарних закладах. Денис Малюська вважає, що створення таких камер – це на сьогодні єдина можливість поліпшувати умови в СІЗО, не залазячи при цьому в кишеню до бюджету.
Користувачі мережі відреагували на таку новину по-різному. Хтось каже, що таке питання давно на часі. Хтось вважає, що не цим зараз має перейматися держава.
До речі, чотири нові платні камери відтепер запрацюють у Житомирі, Вінниці, Хмельницькому і Чернівцях. Завтра Денис Малюська їде їх відкривати. (Цікаво, чи буде першим клієнтам знижка? І чи дятиме система бонусів для постійних клієнтів, які туди потрапляють не раз?)
До речі, за кордоном вже навіть є приватні в'язниці, в яких можуть відбувати покарання засуджені – залежно від вмісту їхнього гаманця. Для України це – наступний крок лібералізації системи покарання.
Отже, громадяни хабарники і корупціонери, ви вже сьогодні можете подумати про інвестиції в приватні в'язниці і платні камери, аби згодом спокутувати свою провину з комфортом.
Нагадаємо, п'ятому президенту України Петру Порошенку вчора суд мав намір обрати міру запобіжного заходу. Однак через смерть і похорон його батька суд перенесли на 1 липня.