В Україні з кожним місяців зростає кількість кримінальних справ щодо ухилянтів від мобілізації. Деяких громадян навіть оголошують у розшук. Адвокат Роман Симутін розповів, що внесення даних призовника про розшук до інформаційно-пошукової системи МВС "Армор" є незаконним.
За словами правозахисника, станом на сьогоднішній день жодних правових підстав для затримання, а особливо для застосування сили та спецзасобів проти ухилянтів, у ТЦК немає.
"Які законні підстави для розшуку? Внесення даних призовника про розшук до інформаційно-пошукової системи МВС "Армор" — повна профанація. Уявіть, щоб хтось звернувся до поліції і попросив оголосити когось у розшук таким чином, як це зараз робиться. Йому відповіли б — ти хворий? Хочеш, щоб мене посадили? Де законні підстави? Давай постанову слідчого про розшук, ухвалу суду про затримання тощо", — каже Симутін.
Адвокат додав, що правоохоронці вносять до бази лише на підставі звернення ТЦК про доставку.
За законом поліція має розшукувати лише тих ухилянтів, які справді відмовилися від своєї повістки, або просто не з'явилися в ТЦК, але не всіх підряд, чиї ПІБ впишуть у звернення про доставку.
Щодо затримань ухилянтів, то Роман Симутін зазначив, що і це незаконно. У разі незаконного затримання адвокат радить нічого не підписувати, не давати свої дані та "грати в мовчанку". А потім йти до прокуратури та писати заяву про незаконне затримання та позбавлення волі.
"Навіть працівники поліції не мають достатніх повноважень вас затримати за статтями 210 або 210-1 КУпАП. Зазначені статті не несуть загрози для оточуючих і не потребують негайного припинення правопорушення шляхом вашого затримання, застосування фізичної сили та доставки до відділення", - стверджує адвокат.
Раніше повідомлялося, хто із призовників має право служити за місцем проживання.