Вже з березня в Україні будуть паралельно функціонувати дві системи монетизації субсидій, що вносить хаос вже в саме визначення цього і без того складного терміну. Перша система монетизації, яка стартує в березні, передбачає виплату суми субсидії готівкою. Стосується вона всіх людей, яким субсидія була призначена до 1 січня 2019 року. Тобто для "старих" субсидіантів. Міністр соціальної політики Андрій Рева, зазначив, що цей механізм запускається в експериментальному порядку, щоб "усім видати гроші і подивитися, як це буде працювати".
Друга система монетизації, яка почалася в січні 2019 року, теж передбачає виплату субсидії "живими грошима" - безготівковим переказом на спеціальний рахунок в "Ощадбанку". Ця система передбачена для нових субсидіантів, тобто для тих, хто після 1 січня 2019 року подав документи для призначення субсидії.
За словами міністра соцполітики, ці дві системи монетизації субсидії будуть функціонувати паралельно три місяці: березень, квітень і травень.
У травні 2019 року відбудеться перепризначення субсидії на наступний рік і буде остаточно вирішено, яку з двох систем монетизації залишити.
- До травня ми будемо мати уявлення про те, який механізм є більш ефективним, - зазначив Андрій Рева. - Сьогодні у нас чотири мільйони одержувачів субсидій, середній розмір субсидії становить півтори тисячі гривень. Тобто шість мільярдів гривень в місяць ми будемо видавати готівкою.
При цьому міністр підкреслив, що урядовим баченням того, як монетизувати субсидії, була саме безготівкова виплата субсидій, яка і стартувала раніше - в січні.
- На жаль, далеко не всі експерти і фахівці нас підтримали, а значна їх частина критикувала уряд за обраний варіант виплати субсидій, - зазначив міністр Рева. - Після обговорення цього питання на нараді у Президента України Петра Порошенка, в тому числі за участю представників громадськості, які відстоювали механізм виплати субсидій у готівковій формі, було прийнято рішення про надання субсидій тим громадянам, яким субсидії були призначені в жовтні 2018 року, в готівковій формі з березня 2019-го. Після закінчення опалювального сезону відбудеться ревізія ефективності обох варіантів надання субсидій, і за її результатами вирішиться, який залишити. Я прогнозую, що ми залишимо обидва варіанти - і безготівковий, і готівковий. Люди, які отримали субсидію готівкою і будуть сумлінно платити, залишаться на готівковій формі, а ті, хто зірвав терміни оплати або не сплатив, після сплати боргу будуть переведені на безготівкову форму надання субсидій.
Нагадаємо, для отримання субсидії на оплату комунальних послуг потрібні тільки заява і декларація про доходи. В декларації про доходи потрібно вказувати лише види доходів, а не їх розміри, тобто вказати, що людина отримує зарплату, пенсію, а також організацію, яка виплачує грошові кошти – назва організації, Пенсійний фонд. Що стосується працюючих пенсіонерів, то вони мають право на субсидію на підставі і пенсії, і зарплати, яку вони отримують.