Today.ua

Українців попередили щодо можливого припинення подачі газу до частини регіонів країни

На початок опалювального сезону Україна накопичить у своїх підземних сховищах достатню кількість газу для проходження опалювального сезону. Отже, газу на зиму нам має вистачити. Але все ж таки може статися припинення подачі газу в деякі регіони нашої країни.

Про такий цілком можливий сценарій розповів енергетичний експерт Юрій Корольчук.

Ще до війни, 30 грудня 2019 року, між Україною та російським Газпромом було підписано контракт про транзит російського газу до Європи через територію нашої країни, тобто через українську газотранспортну систему (ГТС). Термін дії контракту – 5 років. Він закінчується наприкінці 2024 року. Отже, ще більше року Україна гарантовано залишається транзитером російського газу. Слід зазначити, що, незважаючи на війну, наша країна неухильно виконує умови контракту, щоб не підвести європейських партнерів.

Однак Росія вже неодноразово погрожувала перервати транзит газу через Україну. А з початком повномасштабної війни про жодні надійні партнерські відносини, звісно, і мови бути не може. І, ймовірно, після 2024 року транзитний договір не буде продовжено. Принаймні, українська сторона не бачить можливостей для укладання нового контракту із ворожою країною.

"Я справді не можу уявити, як це буде в двосторонньому порядку. Ми готуємо нашу систему до скорочення постачань", - заявив нещодавно міністр енергетики Герман Галущенко.

Щоправда, він уточнив, що, можливо, європейські країни без нашої участі домовляться з Росією щодо продовження транзиту газу через Україну. Втім, Галущенко вважає, що найімовірніше буде укладено договір про постачання газу через "Турецький потік" – в обхід України.

Однак може статися так, що РФ відмовиться від транзиту газу через Україну ще до закінчення терміну дії договору. Вона вже неодноразово погрожувала це зробити. І експерти вважають, що Росія може в будь-яку хвилину втілити свої погрози.

У цьому випадку Україні номінально вистачить накопиченого запасу газу, але технічно подати його до всіх регіонів країни буде складно.

"Якщо зненацька, наприклад, з жовтня, транзит припиниться - тиску в мережі не буде. Ми не зможемо ефективно "розкидати" газ за системою назахід і на схід", - пояснив Юрій Корольчук.

Технарі знають, що рушійною силою будь-якого потоку в трубах є різниця тисків на кінцях трубопроводу. За рахунок більш високого тиску на вході в систему та нижчого на виході газ рухається в потрібному напрямку. Але якщо тиску в системі не буде (а його не буде через припинення транзиту), то рух та подача газу припиниться.

"Якщо не буде тиску в магістральних мережах, не буде тиску і в розподільчих. Якщо повністю закрити транзит, то в деяких регіонах ми можемо залишитися без газопостачання", - додав ще один експерт - екс-міністр енергетики Іван Плачков.

При цьому він зазначив, що Укртрансгаз уже давно готується до такого розвитку подій. Тому деяку стратегію на цей випадок передбачено. Але все ж таки припинення транзиту відразу послабить тиск у магістральному трубопроводі, і подати газ у віддалені райони буде дуже непросто. Тому в розпал зими деякі регіони нашої країни можуть залишитися без газу.

Нагадаємо, тариф на газ для населення залишиться незмінним до закінчення наступного опалювального сезону. Про це повідомила компанія "Нафтогаз".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ