Українців попередили про поширення фейків про викрадення дітей

1328
Українців попередили про поширення фейків про викрадення дітей - today.ua
Loading...

У різних областях України викрадають дітей. Нахабно, посеред білого дня, прямо на вулиці їх саджають у автівку темного кольору і кудись везуть. Такою інформацією аж кишать соцмережі. Майже в кожній області України подібне з’являється по кілька разів на місяць. Хоча жодне із таких повідомлень у поліції не підтверджують.

Правоохоронці почали відслідковувати подібне, бо не розуміють, звідки беруться ці панічні атаки, що заполонили соцмережі.

“Навіть не розуміють, що штучно створюють от таке нагнітання, що от у нас все погано, дітей викрадають, їх продають на органи, будьте обережні, бійтеся, оглядайтеся”, – розповідає  речниця ГУ Нацполіції Рівненщини Ольга Ангелова.

Сказати, що це зачіпає людей – нічого не сказати. Бо йдеться про найвразливішу тему з усіх можливих – дітей.

Психолог Олександр Турченюк аналізує одне з таких повідомлень, де нібито викрадають дітей чоловік із жінкою на чорній автівці.

“Чорний мерседес відсилає людей автоматично до ночі , до чорного кольору. Там, де підвищуються страхи, тривоги”, – зазначає він.

Психолог припускає, такі фейки може поширювати людина задля якоїсь своєї забави, або навіть несвідомо. І виявився правий.

Авторка одного з таких повідомлень, пані Тетяна, розповіла – перепостила інформацію про зникнення дітей, бо почула таке від родичів, а ті від інших людей і вирішила застерегти всіх знайомих.

“Я перестрахувалася. Люди говорять, що їх забирають на органи”, – розповіла жінка.

Біда в тому, що ця пані навіть не розуміє, якої шкоди завдає людям, сіючи в душах страх. Для телефонних хуліганів у нас є навіть кримінальна відповідальність. За фальшиві повідомлення в соцмережах ніхто карати не буде. Але їхні наслідки надсерйозні. Та крім банального розповсюдження чуток поширення таких постів може бути і цілеспрямованим.

“Таким чином дуже зручно і сіяти паніку, і тиснути на недовіру до державних інститутів, недовіру до поліції, недовіру до СБУ, просто тестувати на такій близькій темі як діти – зручно”, – розповідає директор центру “Сприяння миру та безпеки дитини” Юлія Трестер.

Науковці кажуть, що це – технологія, і вона працює насамперед з масовою свідомістю. Якщо вам тривалий час постійно давати інформацію про злочини, зокрема, масові викрадання дітей – спочатку ви будете залякані, а потім просто звикнете.

“Але при певних обставинах під час Х масовий вкид якоїсь інформації призведе до того, що ця негативна інформація вийде з підсвідомого в ваше свідоме і відбудеться певний соціальний вибух”, – пояснює доктор наук з держуправління, завкафедри інформаційної політики та цифрових технологій Національної академії держуправління при президентові України Олександр Карпенко.

Фахівці стверджують, що фейки – це реальна психологічна зброя, такий собі інформаційний вірус. За словами Карпенка, це може бути впливом зовнішніх спецслужб для дестабілізації ситуації в Україні.

Люди вірять відразу і не перевіряють. Бо повідомлення, щоб бути ефективним  має спиратися на якісь реальні події. Зупиняти метро в Києві після телефонних дзвінків про мінування почали лише з початком реальної війни і реальних мінувань. Так і з фейковими викраденнями. Вони ефективні, якщо таке справді відбувається.

Торік уся Одеса: поліція, нацгвардія, кінологи, волонтери добу шукали дев’ятирічного Андрія Єфімова. А ще переглядали камери спостереження куди могли відвести хлопчика. Прочісували усе. Його знайшли на Привозі. Дитину викрала неповнолітня. Тоді сама пояснила, просто хотіла забрати в Андрія телефон, а щоб хлопчик не викрив її своїм плачем, і його з собою взяла.

Але в загадці інтернет викрадень є ще одне пояснення. І воно навіть цинічніше ніж атаки спецслужб.  Експерт твердить про такі собі маркетингові експерименти. Простими словами вивчення інтернет ринку для просування товарів і послуг. Від подібних інтернет експериментів  постраждали цього року Індія, Казахстан і та ж сама Росія.

“Це коли якусь технологію використовують через ЗМІ для того, щоб сформувати мережеві спільноти – цільову аудиторію, збільшити кількість лайків, перепостів. Робиться ефективний вкид інформації для людей, які будуть реагувати миттєво, передавати цю інформацію скрізь, потім ви сформуєте групу, яку потім після цього можна використовувати у будь-яких інших цілях. Постити якісь необхідні вам товари”, – підкреслює Олександр Карпенко.

Тож визначити реальних зловмисників, які замовляють фейки – справа кіберполіції. Але і ми з вами маємо, хоч трохи навчитися ставити бар’єри проти таких “тьоть”, які раніше пліткували на лавочках, а зараз вийшли у всесвітню мережу.

Нагадаємо, у Києві дві жінки викрали дівчину, яку запідозрили в крадіжці сумки з документами. Заручниця кілька годин провела в підвальному приміщенні.

Долар по 40 гривень: як зміниться курс валют до кінця року
На зміцнення курсу гривні вплинуло збільшення переказів від українських громадян, які виїхали на заробітки за кордон. Про це заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан. “Цей...
Олег Винник зізнався, як назве доньку
Український співак Олег Винник, який нещодавно потрапив у скандал на концерті в Запоріжжі, несподівано зробив відверте зізнання про свою родину. Артист продовжує осінній тур по...
ПриватБанк наживається на клієнтах: що потрібно знати
ПриватБанк відреагував на скаргу клієнтки про те, що банк наживається на громадянах України, блокуючи їх рахунки. Справа в тому, що клієнтка закрила фірму і хотіла...
Найтепліший день: синоптики потішили прогнозом погоди на 15 жовтня
До кінця поточного тижня погода в Україні практично не зміниться, і в більшості областей буде тепло і ясно. Зокрема сьогодні, 15 жовтня, температура повітря вдень...