В Україні можуть ввести воєнний стан: що це означає для українців

Автор: Лобанова Єлизавета

Сьогодні, 26 листопада, на засіданні РНБО розглядатимуть питання про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з агресивними діями Росії в Азовському морі. Президент Петро Порошенко вже підтримав цю ініціативу та наголосив, що воєнний стан запроваджується виключно для оборони.

В Україні можуть ввести воєнний стан: що це означає для українців  - today.ua
Фото:Comments.UA

В РНБО повідомили, що жодних обмежень для пересічних громадян України після можливого ухвалення рішення про запровадження воєнного стану введено не буде. Банки працюватимуть у звичному режимі, обмежень щодо перетину кордону громадянами України також не передбачається.

У ЗУ "Про правовий режим воєнного стану" зазначено, що воєнний стан на території України чи окремих місцевостях вводиться у разі збройної агресії проти України чи нападу на неї, небезпеки незалежності та територіальній цілісності держави.

Спочатку відповідну пропозицію Президенту держави подає Рада національної безпеки та оборони. Розглянувши цю пропозицію, Президент видає указ про введення воєнного стану, який негайно оголошують ЗМІ. Протягом двох днів Указ затверджує Верховна Рада, яка збирається без скликання та затверджує відповідний закон.

Популярні зараз

Євро незабаром замінить долар: заява Національного банку України

Глава МЗС повідомив, коли F-16 з'являться в українському небі

Названо категорії чоловіків, які можуть залишити країну в умовах мобілізації

Україна не отримає обіцяні Євросоюзом €5 млрд прибутку від активів Центробанку РФ: названо причину

Під час введення воєнного стану можуть запровадити трудову повинність для працездатних громадян, залучити їх до суспільно-корисних робіт, які полягають у виконанні робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру та їх наслідків. Наприклад, громадян можуть залучати, до розбору завалів, барикад, підтримання громадського порядку тощо. Винятком є працівники задіяні в оборонній сфері або заброньовані на підприємстві.

Під час військового стану військове командування має право примусово відчужувати приватне або комунальне майно, вилучати майно державних підприємств.

Однак законом передбачена і компенсація за примусове відчуження. Якщо повне відшкодування вартості не було зроблено відразу, то на це можна очікувати по завершенню. Якщо майно збереглось після скасування воєнного стану, то його можна повернути у судовому порядку

Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година, тобто заборона перебування на вулицях в певний час доби без спеціальних дозволів. Може бути обмежений рух транспортних засобів, свобода пересування українців та іноземців.

Військовий стан скасовується в разі відсічі агресії, усунення її загрози чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила, що введення воєнного стану в Україні не вплине на проведення виборів в 2019 році.

Нагадаємо, 25 листопада російський корабель протаранив український буксир, у результаті чого шестеро українських моряків були поранені, а двоє перебувають у тяжкому стані. Причиною своєї агресії Росія назвала незаконний перетин українськими кораблями російського кордону.