Пенсії отримають не всі: що вимагають від українців

Автор: Грудзинська Олена

В Україні - незрозуміла ситуація з пенсіями. З'явилася інформація, що у людей вимагають принести з банку довідки з номером рахунку по IBAN (європейський формат банківських рахунків, на який перейшла Україна), а поки немає довідки - немає і пенсії. Причина затримки може бути й іншою.

Пенсії отримають не всі: що вимагають від українців - today.ua

Про це на своє сторінці в Telegram-каналі написав народний депутат від «Слуги народу» Максим Бужанський.

"Це відділення Пенсійного фонду в Дніпрі. Черга, кількість талончиків досягає 600 на день. Можливо, і більше, не знаю. Пенсіонери отримали наказ принести з банку довідку з номером IBAN, поки немає довідки, немає пенсії. Люди похилого віку просто не розуміють, про що мова. І стоять в черзі в спробах хоч щось з'ясувати. Судячи з ситуації, грошей їм не бачити до березня, виживай, як хочеш. Що це, брак грошей в ПФ, тупість або бажання покрутити гроші місяць, не знаю, готую запит на ПФ. Просто пекло, просто мерзотники ", - написав депутат.

Пенсії отримають не всі: що вимагають від українців

Популярні зараз

В Україні громадян позбавлятимуть права на житло за спрощеною процедурою

Країни НАТО зможуть збивати російські ракети над Україною зі своєї території

Тариф на воду підвищать з 1 травня у двох містах України

Зеленський назвав місто, яке російські окупанти спробують захопити до 9 травня

У ПФ лише відзначили, що продовжують фінансування пенсій за січень 2020 року.

"Виплати проводяться в повному обсязі відповідно  до затвердженого графіка. На фінансування пенсій спрямовано 21,8 млрд гривень", - відповіли в Пенсійному фонді.

У Києві, за даними ЗМІ, ніяких додаткових довідок у пенсіонерів не вимагають. Але про них чули пенсіонери Запорізької та Полтавської областей. Нібито їх попередили, що потрібно буде принести довідку з банку, але не обов'язково в цьому місяці - можна в наступному. Тому люди в подробиці поки особливо не вдавалися. Доки цього не зробиш - пенсії не буде.

Пенсії отримають не всі: що вимагають від українців

Як відомо, перехід банків на міжнародну систему нумерації рахунків IBAN почався в минулому році. Це чисто технічна процедура - до номера рахунку додаються "зайві" номерні та літерні знаки (всього буде 29 знаків, зокрема, код України, код банку, номер рахунку та ін.). Перехід на нову систему мав закінчитися до 31 жовтня 2019 року, але через те що банківська система не встигала повністю перебудуватися, Нацбанк відсунув термін до 12 січня 2020 року.

З 5 серпня до 31 жовтня 2019 року банки повинні були повідомити відповідним органам про зміну чинних рахунків клієнтів - суб'єктів господарювання за стандартом IBAN. А також подати заявки без відповідних заяв клієнтів до органів Пенсійного фонду та соціального захисту з переліком рахунків за стандартом IBAN.

"Тобто обмін інформацією повинен пройти без участі клієнтів, тим більше пенсіонерів, і в автоматичному режимі. Повинні просто оновитися дані в електронних базах. Ніяких паперових довідок не передбачено", - повідомили в Федерації профспілок.

Але, судячи з усього, діджиталізація в цьому випадку дала збій. І у людей просять принести саме паперові довідки з банку, а до того немає пенсії.

Найцікавіше, що не в курсі навіть самі банкіри. Співзасновник monobank Олег Горохівський повідомив, що не знає, про що йде мова.

"Можливо, стався збій в окремих відділеннях через людський фактор. Якщо люди почнуть ходити по банках за довідками про зміну номера рахунку, то банки тріснуть від черг", - говорить глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Не виключено, що погано спрацювали самі банки. Але ні в "ПриватБанку", ні в "Ощадбанку" на питання, чи вчасно вони передали інформацію по рахунках в ПФ, не відповіли.

Пенсії отримають не всі: що вимагають від українців

Втім, не виключено, що ситуація серйозніша, ніж здається на перший погляд. Бужанський припустив, що причина може бути в нестачі грошей в ПФ, і нібито через це відтягують виплати. А вимога принести довідки - тільки привід потягнути час.

Пенсійний фонд в Україні вже багато років дефіцитний. Наприклад, в минулому році дефіцит ПФ, який був компенсований з держбюджету, склав близько 182 млрд. Причому, спочатку закладали цифру в 167 млрд, а потім додали ще 15 млрд.

«У бюджеті на 2020 рік дефіцит ПФ закладений на рівні 173 млрд гривень, хоча, швидше за все, протягом року цей показник також будуть збільшувати», - зазначив у свою чергу економіст Віктор Скаршевський.

Але, за його словами, малоймовірно, що гроші в ПФ закінчилися відразу ж на початку року. Крім того, каже він, якби була тимчасова нестача коштів, то профінансувати потреби Пенсійного фонду могло б Держказначейство, як це відбувалося раніше.

«Проблеми з виплатами могли б бути, якби грошей, скажімо, не виявилося й у Держказначейства. Згідно зі звітом самого відомства, на 1 січня на єдиному скарбничий рахунку було понад 17,5 млрд гривень. Але що з рахунком на сьогодні - невідомо, бо Держказначейство давно відмовилося від практики щоденних звітів і дає їх тільки раз на місяць, а ситуація може змінюватися досить динамічно », - також заявив Віктор Скаршевський.

Пенсії отримають не всі: що вимагають від українців

Екс-міністр соціальної політики Андрій Рева в одному з недавніх інтерв'ю зазначив, що в Україні можуть початися затримки виплат пенсії. Але, за його словами, графік може "зламатися" в березні, коли почнуть індексувати пенсії і у ПФ виникнуть підвищені потреби в фінансуванні.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Як бачимо, слабких місць так багато, що коли все нормалізується, на жаль, невідомо.

Нагадаємо, нещодавно повідомлялося, на скільки зросли пенсії в Україні.