Розстріл учасників Євромайдану: у справі екс-беркутівців з'явилися подробиці

Автор: ...

Святошинський районний суд Києва сьогодні, 16 листопада, провів чергове засідання у справі п`яти співробітників колишнього «Беркуту», обвинувачених в масових розстрілах учасників Євромайдану в лютому 2014 року.

Розстріл учасників Євромайдану: у справі екс-беркутівців з'явилися подробиці - today.ua
Фото: hromadske.ua

В лютому і липні 2015 року правоохоронці затримали колишніх бійців спецроти "Беркута" Тамтуру, Маринченка та Янишевського. У березні-квітні 2014 року заарештували Зінченка й Аброськіна.

У лютому 2015 року суд об'єднав справи проти всіх затриманих в одне провадження. Екс-"беркутівців", крім убивств 48-ми протестувальників, підозрюють у 80 вогнепальних пораненнях активістів. Їм також інкримінують вчинення "терористичного акту".

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

Як накопичити заощадження за мінімальної зарплати: лайфхак для українців

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Одним з перших про події 20 лютого людям розповів киянин Роман Котляревський. Волонтер Червоного Хреста, допомагаючи протестуючим під час бойових дій на Майдані, сам постраждав від кулі. Відео його поранення випадково зафіксував журналіст CNN, згодом ці кадри бачив кожен у світі, хто цікавився подіями в Україні на час революції.

20 лютого Роман із колегами вийшли на чергування, з Хрещатика піднялися на вулицю Інститутську. Атмосфера була стресовою і волонтери природно відчували страх: довкола метушилися люди, носилки з пораненими, крики, стрілянина. Залишили дівчат у готелі "Україна", учотирьох повернулися до епіцентру подій. До пункту медичної допомоги занесли першого пораненого, другий підійшов сам, упав на коліна, сказав, що почувається зле й з рота йому хлинула кров.

"Ми встановили, що в нього наскрізне вогнепальне поранення, передали нашим медикам в "Україні", вище по Інститутський побачили ще постраждалого в блакитній касці. При ближчому огляді з'ясували: хлопчина мертвий, але вирішили його забрати з тротуару. Дістали носилки, я піднявся і тієї ж секунди відчув біль у правому стегні. Носилки знадобилися вже мені. Згодом дізнався, загиблим у касці блакитного, миротворчого кольору, виявився Герой Небесної Сотні Устим Голоднюк", - згадує Роман.

Випадково поцілити, стверджує, в нього теж не могли, адже усі медики мали свою, добре впізнавану уніформу яскравих кольорів.

"Нам гукнув, хтось з мітингувальників, як ми 20 лютого стояли біля готелю: "Чого стоїте, йдіть, там багато поранених, по медиках стріляти не будуть". Але я єдиний, хто з волонтерів гуманітарної місії отримав вогневе поранення", - пояснює свідок тих подій.

Роман зауважив, що під час трагічних подій на Майдані 18-20 лютого, чув постріли, порятував багатьох учасників мирного протесту з вогнепальними травмами та всього двох спецпризначенців, травма одного з яких була взагалі побутовою. "Свою" кулю зловив на Інститутській, поблизу входу на метро "Хрещатик". Погоджується з припущенням експертів: стріляючий знаходився в районі банку "Аркада". Ймовірно там розташовувалися п'ятеро колишніх спецпризначенців.

Підсудні наполягають на тому, що постріл зробила третя сторона, аби дискредитувати "беркутівців".

Два кульових поранення на вулиці Інститутській, отримав Олександр Нечипорук з Луцька. 34-річний чоловік переніс чотири складних хірургічних втручання і зараз може ходити тільки з палицею.

Хто саме стріляв по мітингувальниках з іншого боку урядового кварталу, чоловік зараз точно сказати не може. Принаймні він не стверджує, що то були саме ті співробітники правоохоронних структур, які зараз на лаві підсудних. Однак наполягав на продовженні терміну тримання п’ятірки колишніх «беркутівців» під вартою.

[gallery td_select_gallery_slide="slide" link="file" ids="18533,18534"]

- Абсолютно впевненим я міг би бути лише тоді, коли побачив би їх посвідчення. Ми не могли знати, хто стоїть по той бік останньої барикади. Але й попереджувальних пострілів не було, - сказав потерпілий категорично протестуючи проти зміни запобіжного заходу обвинуваченим.

Нових подробиць у справі додали свідчення Романа Ушневича, брата вбитого на Інститутській Олега Ушневича. Судмедексперти нарахували три кульових поранення в тілі майданівця.

- Встановлено, що ця куля, одна з випущених автоматом бійця спецроти «Беркут». Чи причетні саме до цього вбивства «наші» підсудні? Так. Оскільки, згідно з фабулою обвинувачення, діяла група осіб, ми не індивідуалізуємо дії кожного обвинуваченого, – пояснює прокурор ГПУ Роман Псюк.

Натомість адвокати щоразу намагаються переконати суд, що стрілянину почали саме мирні протестувальники, чим і змусили відступити спецпризначенців. А з огляду на те, що кулі летіли з різних боків, кажуть, що отримати поранення можна було і від своїх.

Рідні екс-«беркутівців» поскаржились, що представники ЗМІ навмисно ігнорують їх позицію у цьому процесі і вимагають справедливого правосуддя.

- Ми теж хочемо знайти убивць, але справжніх, - зазначила сестра одного з підсудних. - Мій брат, наприклад був альпіністом в групі боротьби з тероризмом. Ось у неї (вказує на знайому), взагалі водієм працював. У наших хлопців навіть зброї немає. Зверталися до потерпілих, коли цю справу ще в СБУ розглядали. Мовляв, у нас спільна мета - знайти дійсних винуватців. Пропонували об`єднатися. Але адвокат тієї сторони прямо заявив: «Нам байдуже є у них зброя, чи ні. Вони «беркутівці», значить - будуть сидіти».

Мати одного з бійців вважає, що керівництво підрозділу назначило цю п'ятірку "цапами-відбувайлами". Інакше чому сина заарештували аж через рік після подій, хоча він не переховувався. А 18-19 лютого 2014 року перебував на лікуванні, позаяк напередодні отримав струс мозку, з його зброї, довела балістична експертиза, не стріляли.

Суд слухає ще п'ятьох потерпілих у цій справі, після чого перейде до допиту свідків. Напередодні прокурор Яніс Сімонов зазначив: "Нами долучено докази щодо судово-медичної, балістичної складової. На відео ми надали беззаперечні докази того, як "чорна рота" здійснювала розстріли на Майдані. На цьому етапі вже завершується стадія слухань потерпілих, ми деяким чином уже надаємо інші докази в справі – це документальні докази, це докази огляду місця подій".

Адвокат підсудного Тамтури Ігор Варфоломєєв весь цей процес називає «показовим судилищем», яке, насамперед, вигідне окремим політикам.

- У сторони обвинувачення відсутня доказова база. Зброю вилучили тільки у мого підзахисного, яка не стріляла, що підтверджено балістичною експертизою, - коротко пояснив свою позицію пан Варфоломєєв.

Такої ж позиції дотримується і колишній керівник Київського спецпідрозділу «Беркут» Володимир Александров:

- Була третя сторона, яка власне й розпалювала конфлікт між людьми і "Беркутом", але правоохоронній верхівці вигідно звинуватити нас, вибрати серед нас кількох "козлів-відбувайлів", посадити на лаву підсудних щоб змонтувати суспільству картинку "як добро покарало зло". Хлопці виконували свою роботу совісно, віддано, без додаткових доплат. Судилище над ними зараз – це суд над собакою, що кусається, тоді як покарати треба господаря. Не палець треба судити, а руку, в ідеалі – голову, котра керувала діями кінцівки. По суті, хлопці зараз винні в тому, що просто перебували там в той день і той час. Хіба ви можете коли-небудь сказати про своїх дітей, що вони погані? Вірю, що все буде добре.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Суд вкотре перенесено. У справі фігурують 157 потерпілих та більше 500 свідків. Станом на середину жовтня 2018 року, судді заслухали свідчення 123-х потерпілих. У разі доведення вини, "беркутівцям" загрожує пожиттєве ув'язнення.

Кристина Ломенко