Експерти розповіли, чому відклали зростання цін на газ

Автор: Кристина Ломенко

Сьогодні, 18 жовтня, згідно планів уряду, в Україні мав збільшитися тариф на газ. Але населення купуватиме газ за старими цінами ще до 27 жовтня. Кабінет міністрів України вирішив продовжити дію спеціальних зобов'язань для НАК "Нафтогаз України" (режим ПСО) щодо придбання за пільговими умовами газу в місцеві теплокомуненерго та облгазам.

Експерти розповіли, чому відклали зростання цін на газ - today.ua

«До 27 жовтня ціна на газ не зростатиме, попри те, що Україна взяла на себе відповідні обов’язки перед Міжнародним валютним фондом», - поінформував журналістів прес-секретар Володимира Гройсмана Василь Рябчук.

Для довідки:

ПСО – це Положення про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу. Положення застосовується для забезпечення суспільно-важливих інтересів в процесі функціонування ринку природного газу.

Популярні зараз

Держава призначила літнім українцям 900 гривень щомісячної доплати до пенсії

Обурені діями уряду словаки зібрали гроші на снаряди для ЗСУ

Робота половини українських банків може зупинитися: у НБУ назвали причину

У Білому домі повідомили, коли розпочнеться постачання зброї в Україну

Раніше прем’єр-міністр обіцяв «мінімальні втрати» при зростанні тарифів, в держбюджеті на 2019 рік закладено збільшення тарифів на 25%.

Переговори між Україною та МВФ тривають з липня 2017 року. Фонд наполягає на підвищенні ціни газу для населення, яке, за різними оцінками, може скласти від 30 до 60% у зв'язку зі зростанням цін на міжнародних ринках, тоді як Кабмін вважає таке різке підвищення невиправданим. Під час візиту місії МВФ до Києва у вересні, сторони домовилися про поступове зростання цін. Гройсман заявив, що зростання більше, ніж на 60 відсотків, не допустить.

Прем’єрську турботу про український люд, політолог Олексій Якубін, вважає фальшивою, демонстрованою заради успішних виборів для Гройсмана:

«Уряд умисно зволікає з підвищенням тарифів. Одна з головних причин: нема прогресу в переговорах з МВФ. Раніше уряд і Фонд домовлялися про запуск нової програми фінансування stand-by. Протягом півтора року, в рамках цієї програми Україна мала б отримати кілька мільярдів доларів.  Але МВФ хоче бачити від нас завершену програму із чіткими цифрами за кубометр газу, розміром субсидії, пільг тощо. Валютний фонд не довіряє українському Кабміну. Натомість, наші урядовці не до кінця розуміють чи треба працювати над цією програмою, а раптом МВФ її не погодить?

Експерти розповіли, чому відклали зростання цін на газ Олексій Якубін

Лонгування програми напряму також пов’язане з виборами. Відомо, що Володимир Гройсман бачить себе в політиці й після обрання нового уряду. Отже, не хоче одноосібно брати на себе рішення щодо виконання однієї з головних умов фонду. Передбачено, що тариф для населення зросте на 50 відсотків, а кошти на субсидію в наступному році відчутно зменшаться. На тлі волаючих цифр в платіжках за газ, а відповідно, й решту комунальних послуг, будь-яка найпозитивніша піар-кампанія Гройсмана змеркне. Він розуміє, що у непідйомних цінах за комуналку, народ звинуватить тільки його. Порошенко цю ситуацію обійде стороною, мовляв, це не в його компетенції.

Дуже ймовірно, якби не завадив передвиборчий рік, тарифи на газ підняли б без зволікань. Поки що уряд має нагоду прикинутися «захисниками» простого народу від лютих вимог Міжнародного валютного фонду», - зазначив експерт.

Нагадаємо, МВФ вимагає зрівняти ціну на газ для населення з ціною для імпортерів. Тоді Україна отримає черговий транш фінансової допомоги. Поки що кубометр газу коштує неповних сім гривень. Ціна залишиться незмінною до наступного року. Доки в дію не вступить бюджет-2019 року.

Експерти розповіли, чому відклали зростання цін на газ Олексій Плотніков

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Заслужений економіст Олексій Плотніков запевняє: відмова збільшити тарифи, жодним чином не пов’язана з турботою влади про населення:

«Уряд ніколи не переймався проблемами народу. Це технічне перенесення підвищення ціни. В такий спосіб урядовці відтерміновують графік проходження бюджету. Їм набагато простіше підняти тариф в наступному році, аніж зараз вносити поправки в державний фінансовий проект наступаючого року. Доведеться змінювати всі показники: інфляцію, девальвацію, розмір соціальної допомоги. Після прийняття держбюджету на 2019 рік, очікувано ціна на газ для населення зросте на 50 відсотків», - пояснив економіст.