Архієпископ Климент про Томос: а де були ці, так звані, екзархи?

Автор: ...

Православна спільнота України на три дні затамувала подих — у Стамбулі до 11 жовтня триватиме засідання Синоду Вселенського патріархату, під час якого головне духовенство має  прийняти історичне рішення: надання українській церкві Томос на автокефалію, тобто, адміністративну незалежність від інших помісних церков.

Архієпископ Климент про Томос: а де були ці, так звані, екзархи?   - today.ua
Фото: Укрінформ

Нагадаємо, Президент Петро Порошенко в квітні цього року зустрівся з Вселенським патріархом Варфоломієм, до якого звернувся з проханням сприяти появі в Україні автокефальної православної церкви. Звернення глави зустріло прихильність патріарха і вже на початку вересня в Київ, за призначенням Варфоломія, прибули екзархи Вселенського патріархату архієпископ Даниїл (США), та єпископ Ілларіон (Канада), задля підготовки православної церкви до надання Томосу.

Засідання відбувається за зачиненими дверима, порядок денний не розголошується, але очікується, що саме сьогодні, 10 жовтня, рішення про автокефалію вирішать, заслухавши звіти екзархів щодо їх перебування в Україні.

Популярні зараз

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Українці зможуть повернути частину грошей, витрачених на оплату комунальних послуг

Україна збила бомбардувальник Ту-22М3 за допомогою унікальної української розробки

Київстар, Vodafone та lifecell подбали про дешеві тарифи для своїх абонентів: який обсяг послуг можна за ними отримати

Архієпископ Даниїл Памфілійський, спілкуючись з журналістами, стримано визнав, що Україна протягом кількох століть готова до об'єднання церков, останніх 27 років — точно, проте не обіцяв, що це станеться саме сьогодні.

Передчасними вважає заяви щодо вже погодженого Томосу Україні і речник Священного Синоду УПЦ КП архієпископ Євстратій Зоря:

“Засідання Константинопольського патріархату відбувається щомісяця. Якщо рішення не приймуть тепер, то якогось наступного разу — обов'язково. Томос буде — це абсолютно ствердна відповідь. Коли? Залежить від рішення Синоду. Сподіваємося, що питання автокефалії остаточно вирішиться до кінця поточного року. Чекали сто років — почекаємо ще два дня. За отримання позитивного результату, у Києві буде скликано Собор архієреїв Київського та Московського патріархатів, які підтримали прохання про Томос. Собор проведе церковне об'єднання, створить Помісну Українську Православну Церкву, обере її Предстоятеля. Природно, ми будемо підтримувати Патріарха Філарета. Зрештою, інших кандидатів досі нема. Заключний етап — отримання главою Томоса у вигляді документа”.

Передбачувано, цілком протилежну точку зору на історичну для України подію, має голова синодального інформаційного відділу УПЦ МП архієпископ Климент Вечеря. Священик остерігається робити передчасні прогнози щодо позитивного рішення Синоду, наполягає на дотриманні канонів та навіть припускає спалах громадянської війни в країні.

“Представники Константинопольского патріархату дуже обережно висловлюються на тему Томоса. “Дорожня карта” яку зараз всі озвучують, жодного разу не була озвучена самим Константинополем. Всі розуміють, що Томос, як документ, не буде надаватися абстрактній Україні чи українській церкві не визнаній самим Вселенським патріархатом. Щоб говорити про подальші дії УПЦ МП, треба спочатку побачити цей Томос та те, що в ньому буде написано. Припустимо, багато людей висловлюватимуть незадоволення від створеної єдиної помісної церкви. Що буде з парафіями в Луганській, Донецькій областях? В Криму? Їх ніхто не питався чи хочуть вони об'єднання. А ми прикриваємося втішними висновками так званих екзархів, які цілий місяць їли-пили в Україні за державний кошт, насправді не знаючи де вони були, з ким зустрічалися, про що говорили на території держави”.

Але експерти стверджують: Російська православна церква впевнено вийшла на шлях поразки. Зустріч Предстоятеля РПЦ патріарха Кирила Гундяєва з Вселенським патріархом Варфоломієм у Стамбулі 31 серпня цього року, невдалою називають навіть у Росії. А все почалося з Вселенського Собору на Кіпрі, що мав величезне значення для Варфоломія, адже таких зібрань не проводилося кілька століть поспіль. Але патріарх Кирило відчув себе уповноваженим зігнорувати запрошення і не з'явився на засіданні. Чим наніс Вселенському патріарху майже особисту образу.

“Не варто хвилюватися, - заспокоює релігієзнавець Дмитро Горєлов. - Надання Томосу було узгодженим, ще до того, як ця подія стала широко обговорюваною. Про що свідчить документ  щодо історичної юрисдикції Константинопольського патріархату над Київською митрополією. Це важливе обґрунтування на шляху до отримання автокефалії. Відомо, що між Москвою та Константинополем виникла суперечка про те, хто з них має права надавати Томос. У Москві наполягали на беззаперечному праві тільки Церкви-Матері дозволяти автокефалію дочірній церкві. Але Константинополь історичним документом довів, що материнською Церквою для українського православ'я є саме вони. 

Варто трохи зачекати. Для нас, мирських людей, цей процес виглядає дуже повільним. Але для церкви є неймовірно швидким. Ще жодна автокефалія у світі не надавалася так оперативно, як це робиться для України. Наскільки мені відомо, на цьому засіданні має ухвалитися проміжне рішення, про те що Константинопольська церква готова погодитися на об'єднання церков в єдину Помісну Українську Церкву”, - наголосив експерт.

До створення Помісної Церкви в долучиться також Автокефальна православна церква, моральною підтримкою обмежаться греко-католики, позаяк їх Церква підпорядковується Папі Римському.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

З Томосом вже привітали український народ заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука і народний депутат Ігор Мосійчук. Відповідні пости вони розмістили на своїх сторінках в мережі Facebook. Проте серед журналістів шириться інформація без офіційного підтвердження, про обговорення, яке продовжиться зранку 11 жовтня. Делегованих в Київ екзархів вже вислухали, але остаточного погодження духівництво не дійшло через ризик спровокувати  розкол серед українців, внаслідок надання автокефалії.

Христина Ломенко