У червні "Нафтогаз" спочатку підвищив ціни на газ для населення до 6299 грн за тисячу кубометрів (без ПДВ), а трохи пізніше переглянув тариф у бік зниження. У підсумку, роздрібна ціна блакитного палива для побутових споживачів в липні склала 6020,4 грн за тис. куб. м. Крім того, для кожного регіону встановлена своя ціна на газ. Диференціація сталася у зв'язку з переходом до загальноприйнятої ринкової моделі газопостачання.
В середньому, ціна на газ для населення з усіма "накрутками" становить 8000 – 8800 грн за кубометр, в залежності від регіону. При цьому взимку, коли, як передбачається, буде скасовано режим ПСО і тариф для людей має стати ринковим, тобто становити 100% ціни для підприємств, очевидно, ціна зросте ще більше.
"Так і повинно бути. Ціна для населення завжди буде дорожче, тому що витрати на постачання газу домогосподарствам більше. Адже одна справа – поставити 1 млн "кубів" на один завод, і зовсім інша – поставити цей же мільйон кубів населенню. Це розгалужені мережі і витрати вище. Тому в усьому світі ціни для населення вище", – каже економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.
Однак, за прогнозами експертів, ціни на газ на світових ринках незабаром можуть опуститися. Причому є думка, що тенденція продовжиться навіть напередодні опалювального сезону, коли зазвичай газ починає дорожчати. Відповідно, знизиться ціна на газ для українських промислових споживачів, а слідом за ними – і для побутових споживачів.
"В принципі, ще є можливість знижувати ціни на газ. Але поки це все одно відбувається в ручному режимі. Тому що ще не до кінця вирішено питання переходу на ринкову модель забезпечення газом населення. Зараз завдання полягає в тому, щоб відмовитися від ПСО. Виборча кампанія завершується, і пора говорити про перехід до неполітизованої системи. Коли той же "Нафтогаз" зможе через свої дочірні підприємства постачати газ населенню безпосередньо, не віддаючи цей газ облгаззбутам. Таким чином, буде створена ситуація конкуренції. Найзручніше міняти систему влітку, коли ціна на газ мінімальна. Так менше ризиків", – говорить Борис Кушнірук.
Експерти говорять, що фіксувати ціну на газ неможливе. Навпаки, потрібно прибрати штучне обмеження на ціни і прибрати бар'єри для приходу інвестора на видобуток газу. Якщо в Україну зайдуть видобувати газ іноземні інвестори, ціна піде вниз, тому що буде більше пропозиції і з'явиться конкуренція між постачальниками.
Раніше повідомлялося, що у червні газ для промисловості подешевшав на 12,7-13,5% , порівняно з цінами на червень.