У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік

У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік - today.ua
Loading...

Старий Новий рік з’явився після того, як в 1918 році в Росії Рада народних комісарів вирішила приєднатися до прогресивного світу і перейти з юліанського календаря на григоріанський. Але не тільки в країнах колишнього СРСР тепло святкують другий Новий рік.

Дійсно Старий Новий рік з’явився внаслідок спроб більшовиків перейти на григоріанський календар, що намагалися зробити ще з листопада 1917 року, але не могли домовитися про форму переходу. Обговорювали тоді два проєкти, між якими й обирали. Відповідно до першого з них, передбачалося переходити на новий календар протягом 13 років, відкидаючи щороку 24 години. Другий проєкт, за який виступав Ленін, припускав одномоментний перехід, що в підсумку і сталося.

24 січня був сформульований і прийнятий відповідний декрет. Через два дні – 26 січня був підписаний.

"З метою встановлення в Росії однакового майже з усіма культурними народами обчислення часу Рада народних комісарів ухвалює запровадити по закінченні січня місяця цього року в цивільний обіг новий календар. В силу цього перший день після 31 січня цього року рахувати не 1-м лютого, а 14-м лютого, другий день вважати 15-м і так далі”, говорилося в тексті декрету.

Уже в ніч з 13 на 14 січня 1919 року в мешканців країни з’явився привід відзначити Старий Новий рік, адже в той час старий стиль ще використовували в церкві і не до кінця забули.

Таким чином, традиції святкувати Старий Новий рік трохи понад 100 років.

В Україні, Білорусі в цей день святкують Щедрий вечір, який охоплює святкування, гуляння і ворожіння.

Крім того, Старий Новий рік традиційно відзначають і в країнах, що входили до складу Югославії. Особливо активно це роблять в Сербії, Македонії, Косово, Боснії та Герцеговині, а також в Чорногорії, де церква керується юліанським календарем.

Цікаво, що в Уельсі також існує аналог Старого Нового року фестиваль Хен Галан. Його проводять в долині Гвон і він символізує початок Нового року за юліанським календарем. У цей день діти ходять по домівках і отримують подарунки.

У Швейцарії Старий Новий рік має назву старий день Святого Сильвестра. Це свято відзначає переважно німецькомовне населення швейцарських кантонів. Свято наслідок народного неприйняття переходу на григоріанський календар в ході Реформації.

Нарешті, відзначають Старий Новий рік і в Північній Африці. Роблять це бербери. Правда для них, на відміну від європейців, це справжнісінький Новий рік, адже берберський календар, по суті, являє собою не дуже грамотну кальку з юліанського. Свято у них – 12 січня.

Нагадаємо, нещодавно повідомлялося про найпростіший рецепт куті, яку можна приготувати й на Старий Новий рік.

Пугачова запанікувала через здоров’я Галкіна: “Стояла на колінах, не пускала…”
Алла Пугачова боїться, щоби в її будинок не проникла інфекція. Вона навіть ладна була не пустити на гастролі в Австралію Максима Галкіна, побоюючись, що чоловік...
Картопляна запіканка в мікрохвильовці: покроковий рецепт повноцінної вечері
Картопля та курка – це, певно, одне з найпопулярніших поєднань продуктів. Це смачно, поживно і недорого. До того ж, знаючи цікаві рецепти приготуваннях картоплі і...
Манікюр на 8 березня: нові актуальні ідеї нейл-дизайну (фото)
Манікюр до 8 березня має бути по-особливому ніжним та унікальним для кожної жінки. У цей святковий день представниці прекрасної статі будуть витати в оточенні своїх...
Модель Playboy порадила Заворотнюк не сподіватися на допомогу лікарів
Анастасія Заворотнюк, про страшну хворобу якої вже півроку ходять різні чутки, може перемогти свою недугу. Однак вона не повинна сподіватися лише на медицину. Таку пораду...
Гороскоп на 18 лютого від Павла Глоби: у Овнів можливі проблеми з грошима, а Терезам потрібно бути рішучими
Гороскоп на вівторок, 19 лютого 2020 року, обіцяє всім дуже непростий день. Втім, він може виявитися не складним, якщо відмовитися у цей день від необдуманого...