У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік

У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік - today.ua

Старий Новий рік з’явився після того, як в 1918 році в Росії Рада народних комісарів вирішила приєднатися до прогресивного світу і перейти з юліанського календаря на григоріанський. Але не тільки в країнах колишнього СРСР тепло святкують другий Новий рік.

Дійсно Старий Новий рік з’явився внаслідок спроб більшовиків перейти на григоріанський календар, що намагалися зробити ще з листопада 1917 року, але не могли домовитися про форму переходу. Обговорювали тоді два проєкти, між якими й обирали. Відповідно до першого з них, передбачалося переходити на новий календар протягом 13 років, відкидаючи щороку 24 години. Другий проєкт, за який виступав Ленін, припускав одномоментний перехід, що в підсумку і сталося.

24 січня був сформульований і прийнятий відповідний декрет. Через два дні – 26 січня був підписаний.

"З метою встановлення в Росії однакового майже з усіма культурними народами обчислення часу Рада народних комісарів ухвалює запровадити по закінченні січня місяця цього року в цивільний обіг новий календар. В силу цього перший день після 31 січня цього року рахувати не 1-м лютого, а 14-м лютого, другий день вважати 15-м і так далі”, говорилося в тексті декрету.

Уже в ніч з 13 на 14 січня 1919 року в мешканців країни з’явився привід відзначити Старий Новий рік, адже в той час старий стиль ще використовували в церкві і не до кінця забули.

Таким чином, традиції святкувати Старий Новий рік трохи понад 100 років.

В Україні, Білорусі в цей день святкують Щедрий вечір, який охоплює святкування, гуляння і ворожіння.

Крім того, Старий Новий рік традиційно відзначають і в країнах, що входили до складу Югославії. Особливо активно це роблять в Сербії, Македонії, Косово, Боснії та Герцеговині, а також в Чорногорії, де церква керується юліанським календарем.

Цікаво, що в Уельсі також існує аналог Старого Нового року фестиваль Хен Галан. Його проводять в долині Гвон і він символізує початок Нового року за юліанським календарем. У цей день діти ходять по домівках і отримують подарунки.

У Швейцарії Старий Новий рік має назву старий день Святого Сильвестра. Це свято відзначає переважно німецькомовне населення швейцарських кантонів. Свято наслідок народного неприйняття переходу на григоріанський календар в ході Реформації.

Нарешті, відзначають Старий Новий рік і в Північній Африці. Роблять це бербери. Правда для них, на відміну від європейців, це справжнісінький Новий рік, адже берберський календар, по суті, являє собою не дуже грамотну кальку з юліанського. Свято у них – 12 січня.

Нагадаємо, нещодавно повідомлялося про найпростіший рецепт куті, яку можна приготувати й на Старий Новий рік.

Холодна кава: медики розповіли про користь нового трендового напою
Кава є досить суперечливим напоєм – серед медиків досі різняться думки щодо користі або шкоди ароматного напою. Однак на сьогоднішній день справжнім трендом стала холодна...
ТОП-3 зачіски, які створюються за допомогою простої гумки для волосся
Щоб добре виглядати, не обов’язково користуватися послугами професійного перукаря. Для створення цих простих, але красивих і модних укладок, вам знадобиться тільки гребінець і гумка для...
Коронавірус не підтвердився: чим насправді хвора Надія Бабкіна
Надія Бабкіна 7 квітня потрапила в лікарню з симптомами, схожими на коронавірус. Її стан медики оцінили як важкий, і артистку ввели у штучну кому, підключивши...
Карантин в Україні: як оплачувати комуналку за новими правилами
Карантин, введений в Україні через загрозу розповсюдження коронавірусу, вніс чимало змін в звичне життя громадян. Особливо на собі їх відчули пенсіонери, яких закликали самоізолюватись, щоб...
Знайдіть на картинці панду за 20 секунд: захоплююча головоломка
Якщо ви полюбляєте головоломки, то це завдання вам сподобається. Угорський художник-ілюстратор Дудольф (Гергель Дудаш) створив графічну головоломку, з якою не всі справляються з першого разу....