У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік

У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік - today.ua
Loading...

Старий Новий рік з’явився після того, як в 1918 році в Росії Рада народних комісарів вирішила приєднатися до прогресивного світу і перейти з юліанського календаря на григоріанський. Але не тільки в країнах колишнього СРСР тепло святкують другий Новий рік.

Дійсно Старий Новий рік з’явився внаслідок спроб більшовиків перейти на григоріанський календар, що намагалися зробити ще з листопада 1917 року, але не могли домовитися про форму переходу. Обговорювали тоді два проєкти, між якими й обирали. Відповідно до першого з них, передбачалося переходити на новий календар протягом 13 років, відкидаючи щороку 24 години. Другий проєкт, за який виступав Ленін, припускав одномоментний перехід, що в підсумку і сталося.

24 січня був сформульований і прийнятий відповідний декрет. Через два дні – 26 січня був підписаний.

"З метою встановлення в Росії однакового майже з усіма культурними народами обчислення часу Рада народних комісарів ухвалює запровадити по закінченні січня місяця цього року в цивільний обіг новий календар. В силу цього перший день після 31 січня цього року рахувати не 1-м лютого, а 14-м лютого, другий день вважати 15-м і так далі”, говорилося в тексті декрету.

Уже в ніч з 13 на 14 січня 1919 року в мешканців країни з’явився привід відзначити Старий Новий рік, адже в той час старий стиль ще використовували в церкві і не до кінця забули.

Таким чином, традиції святкувати Старий Новий рік трохи понад 100 років.

В Україні, Білорусі в цей день святкують Щедрий вечір, який охоплює святкування, гуляння і ворожіння.

Крім того, Старий Новий рік традиційно відзначають і в країнах, що входили до складу Югославії. Особливо активно це роблять в Сербії, Македонії, Косово, Боснії та Герцеговині, а також в Чорногорії, де церква керується юліанським календарем.

Цікаво, що в Уельсі також існує аналог Старого Нового року фестиваль Хен Галан. Його проводять в долині Гвон і він символізує початок Нового року за юліанським календарем. У цей день діти ходять по домівках і отримують подарунки.

У Швейцарії Старий Новий рік має назву старий день Святого Сильвестра. Це свято відзначає переважно німецькомовне населення швейцарських кантонів. Свято наслідок народного неприйняття переходу на григоріанський календар в ході Реформації.

Нарешті, відзначають Старий Новий рік і в Північній Африці. Роблять це бербери. Правда для них, на відміну від європейців, це справжнісінький Новий рік, адже берберський календар, по суті, являє собою не дуже грамотну кальку з юліанського. Свято у них – 12 січня.

Нагадаємо, нещодавно повідомлялося про найпростіший рецепт куті, яку можна приготувати й на Старий Новий рік.

Гороскоп на 25 січня від Павла Глоби: Близнюкам варто чекати добрих звісток, а Стрільцям час на природу
Гороскоп на суботу, 25 січня, застерігає від поспішних висновків. У цей день Павло Глоба рекомендує усім знакам Зодіака нікуди не поспішати і зосередитися на прийнятті...
Зима навесні і аномальна спека влітку: синоптики озвучили прогноз погоди на найближчі півроку
Справжня зима в Україну все ж прийде, але тільки навесні, а літо буде аномально спекотним. Такий прогноз погоди озвучила український синоптик Віра Балабух. Вона зазначила,...
Акторка серіалу “Свати” відхрестилася від заміжжя з найкращим другом
Анна Кошмал з серіалу “Свати” ретельно оберігає своє особисте життя від сторонніх очей. У Мережі не знайдеться фото, де актрису можна побачити з чоловіком або...
Головний онколог Росії не залишив Анастасії Заворотнюк надії на одужання
Анастасія Заворотнюк страждає найбільш інтенсивною формою раку головного мозку. Гліобластома, яка нібито виявлена у Заворотнюк, є практично невиліковним видом онкозахворювань. Такою невтішною інформацією поділився головний...
ТОП-3 напоїв на ніч для швидкого схуднення
Виявляється, існує чимало нескладних в приготуванні напоїв, випивши які на ніч, можна запустити процес розщеплення жирів в організмі та схуднення. Вчені говорять, що схуднення уві...