У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік

У всьому винен Ленін: коли в Україні почали святкувати Старий Новий рік - today.ua

Старий Новий рік з’явився після того, як в 1918 році в Росії Рада народних комісарів вирішила приєднатися до прогресивного світу і перейти з юліанського календаря на григоріанський. Але не тільки в країнах колишнього СРСР тепло святкують другий Новий рік.

Дійсно Старий Новий рік з’явився внаслідок спроб більшовиків перейти на григоріанський календар, що намагалися зробити ще з листопада 1917 року, але не могли домовитися про форму переходу. Обговорювали тоді два проєкти, між якими й обирали. Відповідно до першого з них, передбачалося переходити на новий календар протягом 13 років, відкидаючи щороку 24 години. Другий проєкт, за який виступав Ленін, припускав одномоментний перехід, що в підсумку і сталося.

24 січня був сформульований і прийнятий відповідний декрет. Через два дні – 26 січня був підписаний.

"З метою встановлення в Росії однакового майже з усіма культурними народами обчислення часу Рада народних комісарів ухвалює запровадити по закінченні січня місяця цього року в цивільний обіг новий календар. В силу цього перший день після 31 січня цього року рахувати не 1-м лютого, а 14-м лютого, другий день вважати 15-м і так далі”, говорилося в тексті декрету.

Уже в ніч з 13 на 14 січня 1919 року в мешканців країни з’явився привід відзначити Старий Новий рік, адже в той час старий стиль ще використовували в церкві і не до кінця забули.

Таким чином, традиції святкувати Старий Новий рік трохи понад 100 років.

В Україні, Білорусі в цей день святкують Щедрий вечір, який охоплює святкування, гуляння і ворожіння.

Крім того, Старий Новий рік традиційно відзначають і в країнах, що входили до складу Югославії. Особливо активно це роблять в Сербії, Македонії, Косово, Боснії та Герцеговині, а також в Чорногорії, де церква керується юліанським календарем.

Цікаво, що в Уельсі також існує аналог Старого Нового року фестиваль Хен Галан. Його проводять в долині Гвон і він символізує початок Нового року за юліанським календарем. У цей день діти ходять по домівках і отримують подарунки.

У Швейцарії Старий Новий рік має назву старий день Святого Сильвестра. Це свято відзначає переважно німецькомовне населення швейцарських кантонів. Свято наслідок народного неприйняття переходу на григоріанський календар в ході Реформації.

Нарешті, відзначають Старий Новий рік і в Північній Африці. Роблять це бербери. Правда для них, на відміну від європейців, це справжнісінький Новий рік, адже берберський календар, по суті, являє собою не дуже грамотну кальку з юліанського. Свято у них – 12 січня.

Нагадаємо, нещодавно повідомлялося про найпростіший рецепт куті, яку можна приготувати й на Старий Новий рік.

Найдавніші породи собак: ТОП-5 вихованців, одомашнених сотні років тому
Про деякі породи собак залишилися згадки у давніх малюнках і ієрогліфах. Які вихованці допомагали людям виживати у важких умовах тисячоліття тому? Акіта-іну Цих собак відносять...
В Україні знову вдарять морози: синоптики попереджають про різке погіршення погоди
Популярний український синоптик Наталка Діденко оприлюднила новий прогноз погоди для України на середину квітня 2020 року. За даними метеорологів, найближчим часом вдарять морози. Так, у...
Гороскоп на 8 квітня від Павла Глоби: по-весняному радісна середа навіть у карантин обіцяє порадувати багатьох
Гороскоп на середу, 20 квітня, обіцяє багатьом знакам Зодіаку можливість трохи поліпшити свої фінансові справи. Можливо, ви отримаєте гроші, які встигли заробити ще до карантину....
Донька Лоліти Мілявської, яку співачка позбавила спадщини: що відомо про дівчину
Донька Лоліти Мілявської не багато часу проводить зі своєю знаменитою матір’ю. Коли дівчинка була маленька, її вихованням переважно займалася мама співачки, яка живе у Києві....
Вітамінний салат "Весняний": рецепт корисної страви для здоров’я і фігури
Навесні не хочеться вже ситних салатів з майонезом, м’ясом і вареною картоплею. Свіжі овочі стають все більш затребуваними, адже попереду пляжний сезон, пора приводити фігуру...