Збройні сили України у небі біля Запоріжжя збили керовану авіаційну бомбу (КАБ), яку скинув літак російських окупантів. Цю інформацію у коментарі РБК-Україна підтвердив начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
З його слів, це вже не перший випадок, коли українські військовослужбовці збивають КАБ. На жаль, він не уточнював, яким чином збили цю авіабомбу, яка досі вважалася практично невразливою.
Юрій Ігнат лише додав, що для протидії керованим авіаційним бомбам потрібен комплексний підхід. Тобто використання засобів наземної ППО та авіації, яка не дозволить ворожим літакам наблизитися до точки скидання авіабомб.
Керовані авіаційні бомби бувають різних типів. Окупанти застосовують їх із літаків тактичної авіації, не заходячи до зони української ППО. Найчастіше це багатофункціональний фронтовий винищувач-бомбардувальник Су-34. Зазвичай ці літаки скидають керовані авіабомби з відстані 50-80 км від цілі.
За допомогою якої системи ППО бійцям ЗСУ вдалося збити керовану авіабомбу? Це тримається у секреті. В історії відомі випадки, коли авіабомби знищували класичною зенітно-ракетною системою. Але застосування зенітних ракет та ствольної зенітної артилерії обмежено відносно коротким часом реакції, траєкторією польоту авіабомби та запасом ракет.
У 2023 році та на початку 2024 року українське ППО (якщо бути точнішим, то ЗРК Patriot) досить часто збивало Су-34 та інші фронтові літаки ворога, які намагалися завдати удару авіабомбами. Але останнім часом про це майже не чути. Можливо, тому, що комплекси Patriot залучили для захисту міст, військової та цивільної інфраструктури України.
Чи зможе українська ППО боротися з російськими авіабомбами масово? Чи це будуть поодинокі випадки? Це поки що не відомо.
Нещодавно Україна отримала від Франції в рамках військової допомоги першу партію винищувачів Mirage 2000. Вони призначені, головним чином, для завоювання панування в повітрі. Але українські Mirage 2000 модернізовані. Мабуть, вони оснащені AASM (модульна зброя класу "повітря-земля", також відома як HAMMER). Це плануючі авіабомби. Також у них мають бути сучасні засоби радіоелектронної боротьби.
Очікувалося, що російські літаки від лінії фронту "відженуть" F-16, які ЗСУ отримали у 2024 році. Але поки що F-16 використовують в основному як засіб ППО.
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський назвав умову своєї участі у переговорах із російським диктатором Володимиром Путіним.