В Україні запровадили ще одну новацію щодо мобілізації військовозобов'язаних громадян. Вручення повістки співробітники ТЦК тепер фіксують на відеокамеру. Таким чином вдасться уникнути багатьох конфліктних ситуацій, пов'язаних із цим процесом. А самому військовозобов'язаному буде важче уникнути мобілізації, оскільки у розпорядженні ТЦК буде незаперечний доказ, що повістку він отримав.
Про таку новацію розповів канал "Київ 24".
Як з'ясувалося, першими до такого способу вручення повісток вдалися співробітники Чернігівського ТЦК. Саме вони стали виходити на вулиці міста з бодікамерами, на які тепер фіксують увесь процес спілкування із військовозобов'язаними чоловіками. Причому записується не лише сам момент вручення повістки, а й уся розмова.
Представники ТЦК з'ясовують, чи став чоловік на військовий облік, чи має відстрочку або броню від мобілізації, а також інші дані, що стосуються військового обліку. Потім, якщо чоловік ще не був у військкоматі з початку війни, йому виписують повістку.
"Чи встали вони на військовий облік, якщо не стали, то чому. Якщо людина має лист бронювання чи відстрочення, а також з'ясовуємо нюанси та виписуємо облікову повістку", - розповів представник Чернігівського ТЦК.
При цьому начальник Чернігівського ТЦК та СП Олег Гончарук, у свою чергу, роз'яснює, що вручення повістки для явки у військкомат аж ніяк не рівнозначне призову до армії. Просто ТЦК потрібно уточнити облікові дані всіх військовозобов'язаних чоловіків, щоби знати, який резерв має регіон і країна в цілому. Але, звичайно, наступним етапом може бути вже вручення бойової повістки.
"Вручення бойової повістки – це, коли вже людина пройшла медкомісію, ми її вивчили за морально-психологічними якостями, запропонували ту чи іншу військову частину та знаємо, куди ми її оберемо", – пояснив Олег Гончарук.
При цьому він нагадав, що для громадян, які не з'явилися за виписаною повісткою у ТЦК, настає адміністративна відповідальність. А от якщо вони не з'явилися за бойовою повісткою, то відповідальність буде вже кримінальна.
Нагадаємо, українські суди масово виносять вироки ухилянтам від мобілізації. Найчастіше засудженим дають умовне покарання, проте іноді можуть дати реальний термін.