Війна в Нагірному Карабаху закінчена: Азербайджан торжествує, у Вірменії почалися погроми, Росія вводить свої війська

Автор: Марченко Любов

У Нагірному Карабаху більше не стріляють. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян погодився підписати тристоронню угоду між Вірменією, Азербайджаном і Росією про припинення вогню. Відразу після того, як він повідомив про цю заяву своїм співгромадянам, на вулиці вийшли прихильники війни до переможного кінця. Вони увірвалися в будівлю уряду і вчинили там погром.

Війна в Нагірному Карабаху закінчена: Азербайджан торжествує, у Вірменії почалися погроми, Росія вводить свої війська - today.ua

У зв'язку з підписаною угодою прем'єр Пашинян звернувся до нації, намагаючись пояснити, що спонукало його на підписання цього документа, безумовно, дуже болючого для Вірменії.

Прем'єр Вірменії заявив, що на сьогодні не бачить для своєї країни іншого виходу

Війна в Нагірному Карабаху закінчена: Азербайджан торжествує, у Вірменії почалися погроми, Росія вводить свої війська

"Я прийняв це рішення у результаті глибокого аналізу військової ситуації і оцінки людей, які найкраще її знають. Також засновано на переконанні, що це найкраще можливе вирішення ситуації, що склалася", - повідомив Пашинян.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

Мобілізація посилилась: стали відомі зміни, що очікують на чоловіків з інвалідністю

Як накопичити заощадження за мінімальної зарплати: лайфхак для українців

Загалом, карта "перекроєного" Карабаху тепер виглядає так: Війна в Нагірному Карабаху закінчена: Азербайджан торжествує, у Вірменії почалися погроми, Росія вводить свої війська Пашинян також сказав, що віддає належне захисникам Арцаха (Нагірного Карабаху) - і живим, і мертвим, і готовий перед усіма стати на коліна. Неймовірною ціною вони врятували вірмен Арцаха. Однак продовжувати війну безглуздо.

"Це не перемога, але й поразки не буде, поки ви не визнаєте себе переможеними. Ми ніколи не визнаємо себе переможеними, і це повинно стати початком нашої ери національного єднання і відродження", - заявив Пашинян.

Втім, багато його співгромадяни однозначно оцінили це як капітуляцію і "зраду". Радикально налаштовані вірмени вийшли на вулиці і рушили до будівлі уряду. Охорона була зметена, почався нічний погром в будівлі уряду.

Протестуючі жорстоко побили голову Національних Зборів Вірменії Арарата Мірзояна, який потрапив їм під руку. Він живий, але його терміново відвезли до лікарны.

Тим часом, Пашинян виступив в прямому ефірі у Facebook із закликом зупинити погроми. Він також дорікнув погромникам, що ті не вирушили в район бойових дій, аби зі зброєю в руках захищати Карабах, а тепер зайнялися погромами в тилу.

Чим скінчиться це протистояння влади і радикалізованої частини вірменського суспільства, невідомо. Повідомляють, що Пашинян готовий подати у відставку, проте вулична юрба вимагає перезавантаження всього уряду.

Тим часом в Азербайджані

фактично святкують перемогу. Президент країни Ільхам Алієв заявив, що підписання цієї тристоронньої угоди - це, по суті, перемога Азербайджану. Він досяг усього, чого хотів, починаючи військові дії. Війна в Нагірному Карабаху закінчена: Азербайджан торжествує, у Вірменії почалися погроми, Росія вводить свої війська

"Це максимально вигідний для нас варіант. Це фактично військова капітуляція Вірменії", - заявив президент Азербайджану.

Росія також виявилася у виграші

Територіально РФ, звичайно, особисто для себе нічого не виграє. Однак вона безперечно зміцнює свій вплив у цьому регіоні. Російські миротворці мінімум п'ять найближчих років будуть нести тут службу, стоячи на лінії зіткнення та охороняючи транспортний коридор, що зв'язує не зайняту Азербайджаном частину Нагорного Карабаху із "великою землею".

Кажуть, що, крім російських миротворців, там також будуть і турецькі. Хоча в тристоронній угоді про це нічого не сказано.

Здається цілком задоволеним рішенням нагірно-карабахського сценарію і президент РФ Володимир Путін. Йому не довелося вплутуватися в військовий конфлікт між двома країнами. Якби Росія виконала свої зобов'язання перед Вірменією і стала на її захист, це спровокувало би велику бійню на Кавказі. Адже за спиною в Азербайджану стоїть Туреччина, яка теж обов'язково вплуталася б у цю війну.

Текст підписаної тристоронньої угоди виглядає так:

Ми, Президент Азербайджанської Республіки І.Г.Аліев, Прем'єр-міністр Республіки Вірменія Н.В.Пашінян і Президент Російської Федерації В. В. Путін, заявили про наступне:

1. Оголошується про повне припинення вогню і всіх військових дій в зоні нагірно-карабахського конфлікту з 00 годин 00 хвилин за московським часом 10 листопада 2020 року. Азербайджанська Республіка і Республіка Вірменія, далі іменовані Сторонами, зупиняються на займаних ними позиціях.

2. Агдамський район і території, утримувані Вірменською Стороною в Газахському районі Азербайджанської Республіки, повертаються Азербайджанській Стороні до 20 листопада 2020 року.

3. Уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі і вздовж Лачинського коридору розгортається миротворчий контингент Російської Федерації в кількості 1960 військовослужбовців зі стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів, 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки.

4. Миротворчий контингент Російської Федерації розгортається паралельно з виведенням вірменських збройних сил. Термін перебування миротворчого контингенту Російської Федерації - 5 років з автоматичним продовженням на чергові 5-річні періоди, якщо жодна із Сторін не заявить за 6 місяців до закінчення терміну про свій намір припинити застосування даного положення.

5. З метою підвищення ефективності контролю за виконанням Сторонами конфлікту домовленостей розгортається миротворчий центр по контролю за припиненням вогню.

6. Республіка Вірменія до 15 листопада 2020 року повертає Азербайджанській Республіці Кельбаджарський район, а до 1 грудня 2020 року - Лачинський район, залишаючи при цьому за собою Лачинський коридор (шириною 5 км), який буде забезпечувати зв'язок Нагірного Карабаху з Вірменією і при цьому не зачіпатиме м.Шушу. За згодою Сторін в найближчі три роки буде визначено план будівництва нового маршруту руху по Лачинському коридору, що забезпечує зв'язок між Степанакертом і Вірменією, з подальшою передислокацією російського миротворчого контингенту для охорони цього маршруту. Азербайджанська Республіка гарантує безпеку руху по Лачинському коридору громадян, транспортних засобів і вантажів в обох напрямках.

7. Внутрішньо переміщені особи і біженці повертаються на територію Нагірного Карабаху і прилеглі райони під контролем Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців.

8. Проводиться обмін військовополоненими і іншими утримуваними особами і тілами загиблих.

9. Розблокуються всі економічні та транспортні зв'язки в регіоні. Республіка Вірменія забезпечує транспортне сполучення між західними районами Азербайджанської Республіки і Нахічеванської Автономною Республікою з метою організації безперешкодного руху громадян, транспортних засобів і вантажів в обох напрямках. Контроль за транспортним сполученням здійснюють органи Прикордонної служби ФСБ Росії.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

За згодою Сторін буде забезпечено будівництво нових транспортних комунікацій, що зв'язують Нахічеванську Автономну Республіку з західними районами Азербайджану.

Нагадаємо, Азербайджан почав активні військові дії проти Нагорного Карабаху 27 вересня. Президент Ільхам Алієв заявив, що його країна просто хоче відновити історичну справедливість і повернути свої захоплені землі. Історія цього конфлікту давня. Однак за часів СРСР центральній владі вдавалося гасити це протистояння. Конфлікт в Нагірному Карабасі загострився лише тоді, коли стало очевидним наближення розпаду СРСР.