В Україні знову починає зростати кількість підпільних АЗС. Про це розповів керівник Нафтогазової асоціації України Юрій Кучабський.
За його словами, наразі в Україні налічується близько 300 нелегальних АЗС. У 2022 році кількість таких підпільних заправок була помітно меншою – близько 100.
Кучабський зробив висновок, що якщо спочатку після початку повномасштабного вторгнення в Україну російських окупаційних військ тіньовий ринок нафтопродуктів знизився, то останнім часом він знову почав збільшуватися. На початок травня 2023 року обсяг тіньової частини на ринку нафтопродуктів у нашій країні становив приблизно 10%.
На думку Кучабського, є кілька причин, чому під час війни у нашій країні скоротився тіньовий ринок нафтопродуктів. По-перше, стало значно менше компонентів для виготовлення підробленого палива (їх перестали постачати з РФ та Білорусі).
По-друге, у березні 2022 року в Україні тимчасово скасували акцизи на паливо та знизили ПДВ на паливо з 20% до 7%. В результаті підробляти бензин та дизельне паливо, а також продавати їх стало фінансово невигідно.
Кучабський вважає, що тіньовий ринок нафтопродуктів ще більше активізується, якщо з 1 липня 2023 року, як планує Кабмін, повернуть довоєнні податки на пальне. Тому він пропонує посилити контроль за операторами роздрібного паливного ринку. Наприклад, суворо контролювати роботу електронно-касового устаткування АЗС.
На думку багатьох експертів, запровадження довоєнних акцизів на пальне з 1 липня 2023 року призведе до значного підвищення цін на все пальне. Так, прогнозується, що бензин А-95 подорожчає на 11 гривень, дизельне паливо – на 8 гривень, а автогаз – на 3 гривні.
Директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн пропонує переглянути акцизи на бензин, дизельне паливо та автогаз (у бік їхнього збільшення), але не повертати довоєнний ПДВ на паливо у розмірі 20%, а залишити його на рівні 7%, як зараз.
Деякі народні депутати запропонували продовжити до закінчення воєнного стану пільгові податки на пальне. У Верховній Раді вже зареєстрували відповідний законопроект. Щоправда, цей проект закону народні депутати не розглянули ще й у першому читанні.
Раніше стало відомо, що на Львівщині правоохоронці припинили діяльність масштабного підпільного виробництва бензину та дизельного палива.