Вчені розповіли, що чекає Україну у найближчі роки: аномальна спека і торнадо – не найстрашніше

Природним катаклізмам, на відміну від економічних, ніякої зміною влади і жодними іншими зусиллями, на жаль, не запобігти. Єдине, що люди можуть зробити – пристосуватися до нових умов життя. Видання obozrevatel зібрало прогнози і думки учених, до чого, власне, доведеться звикати та пристосовуватися нам уже найближчим часом.

Вчені розповіли, що чекає Україну у найближчі роки: аномальна спека і торнадо – не найстрашніше - today.ua

Глобальне потепління вже призвело до зміни клімату на планеті, це процес очевидний. Однак із кожним роком ситуація буде погіршуватися як у планетарних масштабах, так і в межах кожного окремо взятого регіону.

Останніми роками Україна вже зіткнулася з очевидними проявами цього процесу. Періоди виснажливої спеки і посухи змінюються затяжними зливами та повенями в окремих територіях. Зими стали незвично м'якими, а влітку може раптово вдарити мороз. А у ЗМІ періодично з'являються повідомлення про торнадо, що "розгулюють" то в одному, то в іншому регіоні. Загалом, у найближчі роки нас чекають нові природні явища, які йдуть врозріз із класичними знаннями про природу.

Вчені розповіли, що чекає Україну у найближчі роки: аномальна спека і торнадо – не найстрашніше

Зливи і гради матимуть локальний характер

Метеоролог Віра Балабух, яка вважається докою у своїй сфері, свідчить, що внаслідок глобального потепління циклони та антициклони стають менш рухливими і набувають локального характеру. Як правило, раніше вплив як одних, так і інших, в одному регіоні тривав максимум тиждень. Тепер же антициклон, як і циклон, може стояти над одним і тим же регіоном місяць і навіть більше. Саме цим можна пояснити те, що за місяць-півтора в регіоні не випадає ані крапельки дощу, тоді як у сусідній області земля не встигає вбирати тонни вологи, які щодня обрушує небо.

"Наприклад, влітку 2010 року потужний антициклон в Україні зберігався 56 днів: на сході і в центрі було 42, а на Тернопільщині – тільки 15", - говорить учений.

Причому Україна відноситься до тих регіонів земної кулі, в яких середньорічна температура зростає набагато швидше, ніж в інших точках планети.

"Якщо за останні 10-15 років температура на всіх континентах зросла на 0,4-0,6 градуса, то на території України цей показник становить 1-2 градуси", - говорить заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк.

Тому нас неминуче очікують періоди сильної посухи, які будуть чергуватися з тривалими "сезонами дощів". Крім того, такі явища, як шквали та град, на жаль, стануть для нас звичними. Почастішають і торнадо, які взагалі раніше були для України екзотикою. Так, вже цьогоріч із різних куточків нашої країни надходять звістки про смерчі, які пронеслися над місцевістю.

Зрештою, найбільшої шкоди сільському господарству, та й усьому народно-господарському комплексу може завдати посуха і маловоддя. Адже не секрет, що в останні роки спостерігається різке зниження рівня та обміління річок, а з багатьох сільських криниць взагалі пішла вода.

Вчені розповіли, що чекає Україну у найближчі роки: аномальна спека і торнадо – не найстрашніше

Правда, зараз у західній Україні йдуть проливні дощі, і навіть деякі річки стали виходити з берегів, однак проблеми це не скасовує.

Змінити ми нічого не в силах. Принаймні, поки. Однак і до таких умов можна пристосуватися і навчитися з ними жити. А іноді навіть поставити ці кліматичні зміни на службу людям.

Люди будуть змушені пристосуватися

Держава, а також всі її громадяни, повинні зрозуміти, що іншого не буде. А значить, потрібно навчитися жити з тим, що є: адаптувати економіку під умови, що змінилися. Потрібно навчитися оперативно реагувати на природні катаклізми, враховувати ризики та мінімізувати їх.

Навіть, що стосується торнадо руйнівної сили, які тепер будуть у нас частими "гостями", то і тут можна організувати систему попередження, яка б допомагала людям вижити і зберегти нажите.

"В Україні повинна існувати система оперативного попередження. Це коли синоптики на місцях відстежують такі процеси дають оперативні прогнози, щоб, у крайньому випадку, люди змогли сховатися і хоча б частково зберегти своє майно", - говорить кліматолог Світлана Бойченко.

До всього можна звикнути і багато чого змусити працювати на себе. Так, уже сьогодні в Україні стали вирощувати певні сільськогосподарські культури, які раніше були прерогативою південних регіонів. Разом із потеплінням приходять в наші сади і фруктові дерева, які раніше вважалися екзотичними.

Отже, вчимося жити в умовах нового клімату. А заодно, намагаємося берегти навколишнє середовище, щоби природа не мстилася нам занадто жорстоко.

Нагадаємо, захисники природи стверджують, що після тривалого карантину екологічна ситуація в Україні стала ще гіршою, ніж до нього. Адже через введення карантину були заборонені екологічні інспекції, і багато підприємств безперервного циклу викидали в навколишнє середовище не очищені відходи.

Під час карантину в Україні подорожчають продукти: на що підвищаться ціни і чому
В Україні термін дії карантинних обмежень продовжили до кінця поточного року. У зв'язку з тим, що люди знову в холодну пору року опиняться на майже то...
Пенсії підвищать не всім: кого індексація в березні 2021 не торкнеться
Український уряд повсюдно рапортує про майбутнє підвищення пенсій, яке заплановане на початок весни майбутнього року. Однак, за словами експертів, інд...
ПриватБанк анонсував зниження ставок по кредитах: скільки насправді переплачують українці
ПриватБанк повідомив про чергове зниження ставок на кредити на житло та автомобілі. Однак, чи дійсно стати власників нерухомості в Україні стане досту...
Ціни на гарбузи напередодні Хеллоуїна злетіли на третину
Хеллоуїн в Україні, як і в усьому світі, буде відзначатися вже в цю суботу, 31 жовтня. Ціни на святковий овоч - гарбуз, напередодні свята “всіх святих...
Курс долара зростає третій день поспіль після тижня падіння - НБУ
У середу, 28 жовтня, НБУ встановив курс долара на позначці 28,36 грн/дол., що на 2 копійки більше, ніж у попередній банківський день. Таким чином, вже...