Петрушку ми звикли використовувати щодня для приготування різних страв, але навіть не здогадуємося, наскільки вона корисна для організму. Її застосовують у медицині і косметології, так як ця зелень – справжнє джерело вітамінів і мікроелементів.
До складу петрушки входить більше двох десятків корисних речовин, зокрема вітаміни С і групи В, фолієва кислота, ретинол, органічні кислоти, корисні жири, бета-каротин. В корені рослини у великих кількостях присутні мідь, залізо, кальцій, калій, магній, фосфор, натрій.
Лікарі наголошують: ця зелень здатна зміцнити імунну систему, надати протизапальну дію, мінімізувати ризик виникнення серцево-судинних захворювань, нормалізувати рівень глюкози в крові.
На систему травлення петрушка має і зовсім чарівне дію: зменшує спазми гладкої мускулатури кишечника, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Завдяки своєму диуретическому ефекту ця зелень приводить в норму кров'яний тиск, з-за чого фахівці рекомендують гіпертонікам включити її в своє меню. Крім того, петрушка здатна підвищити гостроту зору.
У петрушці міститься велика кількість клітковини, отже, цей листовий овоч можна використовувати для детоксикації організму. Представниці прекрасної статі взяли собі на озброєння омолоджуючі властивості петрушки, тому готують з неї маски і лосьйони. Але, мабуть, найголовніше її перевага полягає в тому, що вона здатна протистояти появі онкології.
Зверніть увагу: зелень може бути небезпечною. Кому краще не відмовитися від шпинату?