На Полтавщині поліцейські затримали п'ятьох жителів міста Кременчука, яких підозрюють у продажу через Інтернет неіснуючих автомобілів. Про це повідомив Відділ комунікації поліції Полтавської області.
За даними досудового слідства, до цієї злочинної групи входили п'ять осіб віком від 24 до 26 років. Вони створили сайт фіктивної автомобільної компанії та розробили електронний договір про доставку та продаж автомобілів. Цей договір вони надсилали потенційному клієнту у месенджері і обіцяли внести інформацію про укладену угоду до відповідного реєстру.
На відомих українських сайтах шахраї розміщували оголошення від імені фіктивної автомобільної компанії про нібито продаж конфіскованих іномарок за вигідною ціною. Ціну нижче за ринкову пояснювали тим, що нібито її визначено рішенням суду.
З кожного клієнта брали передоплату у розмірі від 10% до 50% від загальної вартості автомобіля (залежно від його марки та року випуску). Гроші надходили на банківські картки, оформлені на підставних осіб.
Іноді після отримання на банківську картку грошей псевдоменеджери компанії повідомляли клієнту по телефону про невдалу попередню операцію та необхідність повторного перерахування коштів. Тобто в деяких випадках шахраї отримували від покупця майже всю обумовлену суму.
Досудове слідство встановило, що від дій зловмисників постраждали 14 людей. Серед постраждалих – військовослужбовці та волонтери, які хотіли купити пікапи для ЗСУ. Загальна сума збитків – понад 500 000 гривень.
За даними фактами слідчі поліції відкрили кримінальне провадження за трьома статтями Кримінального кодексу України, у тому числі за ч. 4 ст. 190 (Шахрайство). Максимальне покарання за цією статтею – 12 років позбавлення волі із конфіскацією майна.
Фігурантам уже повідомили про підозру у злочинах. Матеріали кримінальної справи та обвинувальний акт відправили до суду першої інстанції для розгляду по суті.
Нагадаємо, що при покупці автомобіля через Інтернет потрібно бути особливо уважним, адже занадто великий ризик натрапити на шахраїв. Не переказуйте гроші незнайомим особам та компаніям, доки не переконаєтесь у їх надійності. Наявність сайту – це ще не показник надійності. Копія паспорта громадянина України, показана через месенджер, – це також не показник надійності.
Переказуйте гроші тільки після отримання автомобіля та його огляду. Платіть гроші лише власнику автомобіля, чиї дані вказані у паспорті ТЗ.
Раніше ми розповіли, що в Україні з'явилася нова схема обману покупців автомобілів.