Великдень –велике християнське свято, що має перехідну дату. Його дата залежить від настання першого повного місяця після дня весняного рівнодення. Так от, в першу неділю після настання такого повного місяця і святкують Воскресіння Христа.
Відповідно, кожен рік це свято має "блукаючу" дату і вираховується з допомогою спеціальної таблиці Олександрійської пасхалії. У поточному 2020 році це свято припадає на 19 квітня.
А передує Великодню Великий піст, що триває, за встановленим правилом, 48 днів, або 6 тижнів. Відповідно дата початку посту також не стала. У цьому році він розпочався 2 березня і триватиме по 18 квітня.
Великдень є одним із найбільших християнських свят. На території сучасної України його почали відзначати ще в кінці першого тисячоліття – з впровадженням християнства. Його святкування майже збігалось у часі з днем весняного рівнодення. Тому наші предки-язичники спочатку багато в чому ототожнювали його з цим святом і привносили в сам обряд багато язичницьких ритуалів. Поступово, щоправда, язичницькі вірування були витіснені всюди, і залишилося лише християнство. Хоча в адаптованому вигляді давні обряди дійшли до наших часів.
В Україні Великдень відзначають на рівні держави. Тому, як і всі свята, що випадають на вихідні дні, він має продовження у будні. Тобто, вихідний з неділі, 19 квітня, переноситься на понеділок, 20 квітня.
При цьому християни західного обряду святкуватимуть Воскресіння Христа на тиждень раніше, 12 квітня.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, які продукти потрібно класти у великодній кошик. Цікаво, що в перелік входить навіть сіль.