Отруєння чадним газом – наслідок неправильного використання обігрівальних приладів. У багатьох випадках воно стає фатальним. Іноді – для цілих сімей. Тому використовувати буржуйки, генератори, газові та звичайні дров'яні печі потрібно з великою обережністю і дотриманням усіх правил експлуатації.
Про це попереджає українців МОЗ.
Нинішньої осені через часті відключення електрики українці почали масово використовувати альтернативні джерела опалення, які можуть бути не лише джерелом бажаного тепла, а й смертельної небезпеки.
Що таке чадний газ, і чим він підступний?
Чадний газ або оксид вуглецю – це газ, який виділяється при спалюванні вуглеводневого палива, а також при згорянні вугілля та дров у печі.
Підступність цього газу в тому, що він не має запаху, кольору та смаку. Тобто, він практично невловимий. І разом із тим, проникаючи у кров живої істоти, він згубно діє на організм і нерідко стає причиною смерті. Потрапляючи у кров, він блокує гемоглобін і не дає кисню проникати в тканини організму.
При отруєнні чадним газом виникають такі симптоми:
- головний біль;
- нудота;
- прискорене дихання;
- слабкість, почуття втоми;
- запаморочення;
- сплутаність свідомості.
Якщо ви виявили у себе або в когось із оточення такі симптоми, то негайно слід виконати такі дії:
- Вимкнути всі нагрівальні прилади, крім електричних.
- Негайно відкрити вікна та максимально провітрити приміщення. Нехай краще в ньому буде холодно, аніж смертельно небезпечно.
- Викликати аварійну газову службу (якщо джерелом чадного газу став газовий прилад) за номером 104.
- Викликати швидку допомогу – 103. Поки швидка їде до вас, постарайтеся дати потерпілому якнайбільше свіжого повітря. Якщо ви постраждали самі, негайно вибирайтеся на вулицю. Якщо хтось інший – винесіть потерпілого надвір, покладіть на рівну поверхню і підкладіть йому під голову подушку. Розстебніть йому комір одягу та пояс, щоб він міг вільніше дихати.
Як максимально убезпечити себе від отруєння чадним газом
Цілком на 100 відсотків ви себе не убезпечите. Все одно небезпека залишається. Але все ж таки звести її до мінімуму допоможуть такі запобіжні заходи:
- Не залишайте увімкнені газові прилади без нагляду.
- Для обігріву приміщення використовуйте лише призначені для цього прилади. Не використовуйте газову плиту для опалення квартири.
- Регулярно перевіряйте газове обладнання, вентиляційні канали та димарі.
- У кімнаті з пічним опаленням завжди відкривайте заслінку в печі або каміні.
- Часто провітрюйте приміщення, де є газові прилади.
- Встановіть прилад для визначення концентрації чадного газу.
- Не спалюйте нічого в печі або в каміні, якщо до них не підключено вентиляцію.
- Не використовуйте генератор або бензинові двигуни на відстані менше 6 метрів від вікон, дверей або вентиляційних отворів.
Дуже важливо – уникати недооцінки небезпеки
Вже цьогорічного опалювального сезону, який тільки-но розпочався, жертвами чадного газу стало кілька людей: починаючи з 14-річного підлітка та закінчуючи 72-річною літньою жінкою. Небезпека не обирає свої жертви ні за віком, ні за статтю, ні за місцем проживання. Тому залишайтеся завжди пильними та привчайте до цього своїх близьких.
Нагадаємо, українцям розповіли, які види буржуйок і за якою ціною можна придбати.