В Україні до літа 2025 року планують легалізувати криптовалюту. Таку заяву 6 лютого 2025 року зробив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, повідомило видання Mezha.Media.
За його словами, вже практично закінчилася розробка законопроєкту, який передбачає легалізацію криптовалюти в Україні. Наразі обговорюються кілька дуже важливих моментів цього нововведення.
Наприклад, фінансовий моніторинг операцій та оподаткування криптовалюти. Крім того, обговорюється перехідний період для українців, які вже інвестували у криптовалюту, але не можуть довести витрати на її придбання. Передбачається, що ці громадяни сплачуватимуть податок не з прибутку, а з повної суми криптовалюти.
Гетманцев зазначив, що у законопроєкті пільгового режиму для криптовалюти в Україні не передбачено. Чому? Справа в тому, що міжнародні експерти вважають, що це може створити нерівномірне податкове навантаження на традиційні галузі. Тому криптовалюта оподатковуватиметься на рівні інших інвестиційних активів.
Голова парламентського фінансового комітету вважає, що законопроєкт, який передбачає легалізацію криптовалюти в Україні, зареєструють у Верховній Раді найближчим часом. Народні депутати у першому читанні мають розглянути цей документ у І кварталі 2025 року. Гетьманців очікує, що до літа 2025 року цей законопроєкт ухвалять у другому читанні, а потім його підпише президент України Володимир Зеленський.
Слід зазначити, що законопроєкт про легалізацію криптовалюти в Україні розробляє Нацбанк разом із експертами Міжнародного валютного фонду. Розробка ведеться вже давно. У жовтні 2024 року Данило Гетманцев в одному з інтерв'ю заявив, що пільг на криптовалюту не буде (розглядається звичайне оподаткування, воно стосуватиметься інвестиційного прибутку). Він також сказав, що в нашій країні буде дозволено розраховуватись криптовалютою.
Нацбанк зараз не вважає криптовалюту платіжним засобом, хоча в Україні офіційно не заборонені операції з нею. У нашій країні правила використання криптовалюти ще не врегульовані. У 2022 році прийняли закон "Про віртуальні активи", який має повністю легалізувати цифрові гроші, але він набуде чинності, коли внесуть зміни до Податкового кодексу щодо правил оподаткування криптовалюти. Коли це станеться – ще не відомо. Багато залежить від народних депутатів Верховної Ради, оскільки вони мають розглянути відповідні законопроєкти.
Раніше ми повідомили, що президент України Володимир Зеленський пообіцяв підтримати фінансову стійкість кожного українця.