Україні потрібно вже зараз, не чекаючи закінчення війни, обміркувати зміни у регулюванні військового стану. Таку заяву на конференції про вступ України до ЄС зробив гендиректор Єврокомісії з питань сусідства та переговорів щодо розширення (NEAR) Герт Ян Копман.
За його словами, через запровадження в Україні військового стану у зв'язку з повномасштабним вторгненням російських окупаційних військ змінилися деякі демократичні процедури, що діяли раніше. Він порекомендував Києву вивчити необхідність обмежень військового стану. Але керівник NEAR не став говорити конкретно про те, що необхідно відрегулювати для того, щоб зробити військовий стан менш жорстким.
Копман також висловив сподівання, що у 2025 році буде відкрито всі кластери переговорів про вступ України до Євросоюзу. За його словами, ЄС дуже цього хоче, але зрештою все залежить від Києва.
Слід зазначити, що Євросоюз може відправити миротворців до України, якщо буде досягнута згода про припинення вогню. З такою ініціативою ще рік тому, у лютому 2024 року, виступив президент Франції Еммануель Макрон. Його у цьому питанні підтримала Велика Британія. У західних ЗМІ навіть писали про те, що Париж та Лондон розглядають можливість відправки в Україну 100 000 миротворців для контролю за можливим режимом припинення вогню.
Президент США Дональд Трамп також вважає, що Євросоюз повинен буде надіслати своїх миротворців в Україну після закінчення бойових дій. За його словами, армія США у можливій миротворчій місії на українській території не братиме участі, а відповідальність на себе в цьому мають взяти європейські країни.
Крім того, Трамп каже, що Євросоюз має гарантувати Україні, що Росія в майбутньому на неї ніколи більше не нападе. Дональд Трамп хоче залучити до переговорів про припинення війни Росії проти України "всі сторони", включаючи Китай, Індію та країни Близького Сходу, а також поговорити з російським диктатором Володимиром Путіним.
Нагадаємо, у грудні 2024 року Великобританія, Франція, Німеччина, Італія та Іспанія запевнили Україну в незмінній підтримці та готовності надати їй гарантії безпеки в рамках потенційної мирної угоди з Росією. Ці країни взяли на себе зобов'язання забезпечувати Україну у довгостроковій перспективі військовою та фінансовою підтримкою.