Держдепартамент США опублікував деталі телефонної розмови між главою американського Держдепартаменту Майком Помпео та українським президентом Володимиром Зеленським. Бесіда відбулася 26 серпня, через два дні після Дня Незалежності України, повідомляє видання segodnya.
В інформації, опублікованій на сайті Держдепу, йдеться, що Помпео привітав Володимира Зеленського і в його особі весь український народ з головним національним святом - Днем Незалежності. Він у черговий раз запевнив українського гаранта, що США завжди підтримуватимуть Україну на шляху демократії і процвітання, а також "сприятимуть в економічному зростанні, залученні іноземних інвестицій та усуненні повальної корупції, яка обмежує потенціал України".
Крім того в повідомленні йдеться, що співрозмовники обговорили те, що відбувається в Білорусі, питання Донбасу і Криму, а також загальну для всіх проблему - COVID-19.
Однією з центральних тем розмови стало обговорення китайських інвестицій в економіку України. Зокрема - продаж підприємства "Мотор Січ" двом китайським компаніям. При цьому Помпео застеріг Зеленського від продажу компанії "Мотор Січ" китайцям.
"Держсекретар Помпео висловив заклопотаність США з приводу зловмисних інвестицій КНР в Україны, включаючи спроби Пекіна придбати виробника двигунів" Мотор Січ ", - йдеться в прес-релізі, опублікованому Держдепом.
У чому саме "зловмисність" китайських покупців, в повідомленні не пишуть, як втім і про те, в чому полягають добрі наміри США. Адже між бізнес-колами США і Китаю давненько точиться боротьба за покупку українського підприємства "Мотор Січ".
Це підприємство по праву можна вважати флагманом української економіки і носієм передових вітчизняних, та втім і не тільки вітчизняних, технологій. Підприємство спеціалізується на розробці, виробництві та сервісному обслуговуванні авіадвигунів для літаків і вертольотів, а також на виробництві газотурбінних установок, відомих безвідмовною роботою в широкому кліматичному спектрі, навіть в умовах крайньої Півночі. Багато що з того, що розроблено і втілено українськими інженерами, не має світових аналогів. Тож не дивно, що "Мотор Січ" - ласий шматок для будь-якого покупця. І не дивно, що американці не зацікавлені в тому, щоб їхній головний економічний суперник - Китай заволодів цим підприємством.
Однак восени минулого року президент АТ "Мотор Січ" В'ячеслав Богуслаєв повідомив, що дві китайські компанії готові купити понад 50% акцій "Мотор Січ" і готові інвестувати 100 мільйонів доларів в авіаційну галузь України.
Проте, як з'ясувалося, компанія "Мотор Січ" сподобалася ще й американському мільярдерові Еріку Прінсу, який є особою, наближеною до президента Трампа. Хоча він поки конкретних пропозицій українцям не робив. Але Помпео грунт промацує, висловлюючи "заклопотаність" з приводу того, що підприємство може потрапити не в ті руки.
Показово виглядає коментар, який написав до цієї новини в виданні segodnya, один із користувачів Мережі:
"І чому Помпео про це сказав (тобто "застеріг "Зеленського) 26 серпня? Потрібно було про це сказати 24 серпня - на День Незалежності, щоб і бобру було ясно, яка в нас незалежність".
Загалом, Україна знову опинилася між молотом і ковадлом. Хоча в цій ситуації було б патріотичніше зовсім не продавати нікому курку, яка несе золоті яйця.
Нагадаємо, не так давно стало відомо, що президент Зеленський дав доручення РНБО і СБУ розібратися зі спробами відчуження майна стратегічних підприємств, включаючи і "Мотор Січ". Вони повинні залишатися у власності держави Україна, вважає гарант.