Today.ua

День космонавтики: до Гагаріна у космосі побувала людина з іншим ім'ям

Юрій Гагарін – перша людина, що побувала в навколоземному просторі. Свій політ, який тривав 108 хвилин, перший космонавт здійснив 12 квітня 1961 року. Сьогодні виповнюється 59 років з дня цієї знаменної дати. З тих пір в СРСР, а потім і пострадянських країнах, цю дату відзначали як День космонавтики. А в 2011 році, напередодні 50-річчя першого польоту людини в космос, Генасамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем польоту людини в космос. Однак передували цьому дню багато знакових подій.

1.До Гагаріна у космосі побували собаки. Білка, Стрілка, Лайка – ці імена чотириногих друзів були на слуху у всього світу. Хоча першими живими істотами, які досягли космічних висот, були дворняги Дезік і Циган. Вони побували в невагомості ще в липні 1951 року, благополучно повернувшись на землю живими.

2.Після "собачого" періоду настав час людей. Першою людською істотою, що побувала на навколоземній орбіті, був не Юрій Гагарін, а такий собі Іван Іванович. Це був людський манекен, який посилали у космос. Причому, на магнітофон був записаний голос уявного Івана Івановича, який транслювався з космосу. Можливо саме ці "переговори" ловили деякі радіоаматори, які пізніше стверджували, що у космосі був чоловік ще до Гагаріна.

Іван Іванович

3.Дату першого польоту обирали два академіка – Юрій Корольов і Валентин Глушко. Обидва не могли визначитись із вибором: 10 або 12 квітня. 10-го – був день народження дочки Корольова, 12-го – коханої жінки Глушка. Вирішили, що будуть запускати 12-го. Мовляв, тоді це буде подарунком обом жінкам, а то заздалегідь дарувати подарунки не заведено.

4.Юрія Гагаріна обрали з-поміж трьох космонавтів, яких рекомендували для першого польоту. Обирали між ним, Германом Титовим і Григорієм Нелюбовим. Вибір робив особисто тодішній глава держави Микита Хрущов. Правда, він викликав до себе Валентина Глушка – щоби порадитися. Нелюбова Хрущов "забракував" через прізвище. Залишалися Гагарін і Титов. Титов був краще підготовлений, ніж Гагарін, однак, на думку Хрущова, він був занадто інтелігентний, в ньому не відчувалося робітничо-селянської закваски.

"Якщо для справи — то краще зупинити вибір на Тітові. А якщо мати на увазі політичну складову — на Гагаріні. Подивіться на його посмішку. Одна його посмішка зробить більше, ніж усі наші дипломати, разом узяті", - порадив Глушко.

Так космонавтом №1 став Юрій Гагарін, а його "фірмову" посмішку став упізнавати весь світ.

5.Перед польотом Юрій Гагарін залишив лист для дружини Валентини – на випадок, якщо він не повернеться з космосу. 27-річний батько двох маленьких доньок писав, як він любить свою сім'ю, і просив Валентину виростити дочок гідними людьми. А ще писав, як він пишається своєю країною і як радий, що обрали його.

"Хочу, Валечка, присвятити цей політ людям нового суспільства, комунізму, в яке ми вже вступаємо, нашій великій Батьківщині, нашій науці", - писав Гагарін.

Це був час романтиків і мрійників, який, на жаль, пішов у небуття разом з тією епохою. На щастя, керівникам польоту не довелося передавати Валентині Гагаріній цей лист. Його передали жінці набагато пізніше, у 1968 році, коли Юрій Гагарін розбився під час випробувального польоту на літаку.

До речі, Ілон Макс минулого, 2019, року відправив на своєму кораблі Dragon-2 жіночий манекен на ім'я Ріплі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ