Today.ua

Що відбувається в Одесі з танкером Delfi: катастрофі ніхто не в силах запобігти

Сьогодні, 25 липня, зранку в Одесі відновили спроби підняти танкер Delfi, що лежить в акваторії міського пляжу "Дельфін". Попередні спроби це зробити виявилися безуспішними.

Нагадаємо, танкер Delfi сів на мілину в районі пляжу 22 листопада минулого року. За день до цього судно штормом зірвало з якоря і пригнало по воді з порту Южний, де воно знаходилося, до міського пляжу. Спочатку судно дрейфувало, а потім лягло на борт і затонуло. При цьому МНС-ники ледь зуміли врятувати життя трьох членів екіпажу, яким господар танкера велів ні за яких обставин не залишати судно.

Спочатку говорили, що трюми танкера порожні, і його аварія нічим не загрожує навколишньому середовищу. Але незабаром із танкера стало сочитися паливо, яке темною стрічкою поповзло вздовж узбережжя. В результаті, вода вздовж берега стала непридатною для купання. Однак при цьому затонуле судно ніхто не поспішав прибирати з прибережної зони. Загалом, танкер, що лежить на боці, вже став для міста екологічною катастрофою.

На початку липня президент Володимир Зеленський, який побував в Одесі з робочою поїздкою, дав розпорядження до 20 числа прибрати танкер з акваторії пляжу. 18 липня була здійснена спроба підняти лежаче судно з допомогою двох буксирів і відбуксирувати його з пляжу. Однак ця спроба скінчилася невдачею.

Тим часом, днями міністр інфраструктури Владислав Криклій оприлюднив інформацію, що судновласник ще раз буде пробувати підняти танкер до кінця цього тижня. Далі, якщо йому це не вдасться, він відмовиться від прав на затонуле судно, і воно перейде в розпорядження Адміністрації морських портів України (АМПУ). А вчора, 24 липня, стало відомо, що АМПУ вже оголосила тендер на підйом цього судна, не дочекавшись закінчення тижня.

При цьому вартість робіт оцінили у 25 мільйонів. Хоча фахівці кажуть, що вона в 2-3 рази завищена. Втім, у результаті тендеру сума може стати нижчою. Згодом ці гроші мають намір стягнути з власника судна. При цьому аукціон має відбутися до 5 жовтня. Після цього переможцеві тендеру буде дано два місяці, аби прибрати танкер з пляжу.

Тим не менш учора, 24 липня, одеський бізнесмен Андрій Ставніцер знову спробував підняти лежачий танкер. Весь день йшли підготовчі роботи. Втім, сам процес підйому вчора розпочати не вдалося.

"Підрядна організація виявилася технічно не в змозі реалізувати свій план з допомогою буксирів. Операція продовжиться завтра", - написав у своєму Facebook голова Одеської ОДА Максим Куций.

Роботи були припинені з настанням темряви. Ставніцер пояснив це високим ризиком нічних робіт. А ризикувати життям людей він не має наміру. Сьогодні, о 6 ранку роботи відновилися.Здається, що для бізнесмена, який кинув виклик одеському губернатору і "взявся за гуж", це вже не тільки запланована робота, але й питання честі і ділової репутації.

Нагадаємо, минулого разу підйом не вдалося здійснити, тому що лопнув один зі сталевих канатів, прикріплених до буксиру. Для того щоби підняти судно з мілини, потрібно створити момент сили, якого буде достатньо для його підйому. При цьому дуже важлива синхронність дій буксирів. Тоді навантаження на канати буде розподілятися рівномірно. Загалом, нічого – крім опору матеріалів і теормеханики.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ