Today.ua

Вибух у Бейруті - версії катастрофи: рвонула селітра, підрив порту спецами з Ізраїлю або “Хезболли“

Держава Ліван переживає наслідки однієї з наймасштабніших катастроф. Порт в Бейруті буквально зрівнявся з землею, зруйновані будівлі в радіусі декількох кілометрів від епіцентру вибуху, загинули понад 100 осіб, 4000 отримали поранення. Відгомони вибуху були чутні на острів Кіпр, на відстані 250 км!

Варто відзначити, що останнім часом Ліван переживав важку економічну кризу. Пандемія коронавірусу добила економіку держави майже повністю. При цьому величезний порт в столиці країни функціонував справно, підтримуючи на плаву не тільки місто Бейрут, але і весь Ліван. 4 серпня 2020 року стало фатальним днем для всієї держави. Порт в Бейруті вибуховою хвилею буквально зрівнявся з землею. Зрозуміло, що працювати дане підприємство не почне ще дуже довго. Основне навантаження колишнього ліванського порту візьме на себе Тріполі.

Версій події відразу з'явилося кілька. Спочатку прозвучала думка, що найпотужніший вибух був влаштований спецами з Ізраїлю. Однак глава МЗС Ізраїлю Габі Ашкеназі заявив, що його країна не має ніякого відношення до вибуху в Лівані.

Пізніше додалася здогадка, що до руйнування порту в Бейруті могла докласти руку Підтримуваний Іраном воєнізований рух «Хезболла». На користь даного припущення грав також той факт, що в п'ятницю 7 серпня 2020 року трибунал ООН оголосить вердикт чотирьом заочно обвинуваченим у вбивстві Рафіка Харірі (прем'єр-міністр Лівану, загинув в 2005 році в результаті потужного вибуху замінованого автомобіля). Але і "Хезболла" не взяла на себе відповідальність за підрив морського порту в Бейруті.

Свою версію катастрофи виклала Вища Рада оборони Лівану. За даними проведеного розслідування, в порту столиці Лівану вибухнув склад, де зберігалося 2750 тонн аміачної селітри. Вибух стався через необережне поводження з вибухонебезпечною речовиною.

Селітра була конфіскована з судна Rhosus за рішенням суду Лівану ще в 2014 році. Власник-уродженець Хабаровська (РФ) Ігор Гречушкін, який проживає на Кіпрі.

З тих пір вантаж очікував вирішення своєї подальшої долі на складі №12. Тимчасове зберігання тривало до самого моменту вибуху. В кінці липня в складському приміщенні, де зберігалася аміачна селітра вирішили зробити ремонт і поміняти замок на двері. Адміністрацію порту Бейрута зобов'язали забезпечити охорону для складу, оглянути всі його двері і ліквідувати тріщину в стіні.

Детонація вибухонебезпечної речовини сталася після того, як під час роботи зварювального апарату сталося загоряння в приміщенні складу. У наступний момент стався вибух нітриту амонію в кількості 2750 тонн, що еквівалентно 1800 т тротилу.

Зазначимо, що судно Rhosus з 2750 т селітри на борту прямувало під прапором Молдови з грузинського порту Батумі в Мозамбік. Незапланована зупинка через неполадки обладнання була зроблена у вересні 2013 року. На судні перебували вісім громадян України.

Ліванська інспекція заборонила вихід корабля з Порту. Частину екіпажу відпустили, залишили лише чотирьох моряків, яким заборонили сходити на землю. Серед решти були троє українців і один росіянин. Шляхом спільних зусиль МЗС і організації "Ассоль" моряків вдалося визволити і відправити додому тільки через рік.

ЗМІ Лівану повідомляють, що понад 300 тисяч жителів Бейрута залишилися на вулиці. Вибуховий додому їхні будинки перетворені на пил. Лікарні переповнені пораненими, медикаментів не вистачає. За попередніми оцінками збиток від вибуху досягає 5 млрд доларів США. У Бейрут попрямували волонтери з усього Лівану. Багато країн направили допомогу Лівану, в тому числі і рятувальників для допомоги з ліквідацією наслідків.

Більш детально про трагедію в порту Бейрута ми Вам вже розповідали. Чому влада Лівану має намір ввести НП?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ