Today.ua

Валютні кредити українці будуть повертати по-новому: що змінилося

Валютні кредити українці будуть повертати по-новому. Велика палата Верховного суду пояснила положення частини другої статті 625 Цивільного кодексу України: при розрахунку 3% річних за основу слід брати прострочену суму, визначену в договорі або судове рішення, а не її еквівалент у гривні. Так, 3% річних розраховуються з урахуванням простроченої суми, визначеної у відповідній валюті, помноженої на кількість днів прострочення. Старший партнер Адвокатської компанії "Кравець і партнери" Ростислав Кравець роз'яснив, як це відобразиться на українцях, що мають заборгованість за валютними кредитами.

- Рішення Верховного суду стосується як позичальників, так і вкладників банків. Якщо мова йде про валютні кредиті або валютні депозити, Верховний суд дійшов висновку, що повернення коштів повинно відбуватися саме в еквіваленті до валюти. Причому не на момент прийняття рішення про відшкодування коштів, а на момент повернення, - говорить Ростислав Кравець.

Якщо позичальник взяв у 2006 році у банку або у приватного кредитора, тобто іншого громадянина, тисячу доларів. Тоді це було еквівалент 5 тисяч гривень. Тепер же людина повинна повернути, вже за поточним курсом, 27 тисяч гривень. І навіть якщо в рішенні суду було написано: повернути тисячу доларів в еквіваленті 5 тисяч гривень, то зараз все одно повертати потрібно суму в прив'язці до поточного курсу валюти.

Виконавча служба, яка буде стягувати валютний борг, повинна буде перерахувати суму заборгованості за поточним курсом у гривні і встановити, чи дійсно судове рішення про стягнення боргу виконано в повному обсязі.

Статтею Цивільного кодексу передбачено сплату 3% річних за невиконання позичальником своїх зобов'язань по своєчасному поверненню боргу. Суму цих 3% також потрібно перераховувати в прив'язці до валюти, в якій брався кредит. Тобто не в прив'язці до гривні, що позичальник прострочив повернення еквівалента 5 тисяч гривень на той момент, а в прив'язці до валюти, до тисячі доларів. Але з огляду на те, що всі розрахунки в Україні здійснюються в гривні, відсотки нараховуються в доларах, але виплачуються в гривні за поточним курсом.

Старший партнер Адвокатської компанії "Кравець і партнери" Ростислав Кравець зазначив, що така методика нарахування відсотків стосується не тільки банківських кредитів. Це може бути валютна позика у фізичної особи, договір про поставку товару або інші невиконані зобов'язання.

Кравець підкреслив, що суди в більшості своїй зобов'язані дотримуватися тих позицій, які озвучені Великою палатою Верховного суду або Верховним судом. Але суд може відійти від цих позицій, якщо він вважатиме їх неправильними, і привести в своєму рішенні відповідне обґрунтування. Є ймовірність, що 90 процентів судів врахують постанову Верховного суду. Хоча завжди є винятки. Який-небудь районний суддя може вирішити, що він не згоден з рекомендаціями Верховного суду, тим більше що останній і сам часто змінює свою позицію з тих чи інших питань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ