Today.ua

Україна створює вакцину від COVID-19: наскільки реальними є плани українських вчених

Поки закордонні вчені зупинили роботу над створенням вакцини від коронавіруса, Україна вирішила не сидіти склавши руки. Два наукові інститути виграли гранти на розробку препарату для моделювання імунітету від COVID-19 в організмі людини. Наскільки це реально в сучасних економічних реаліях?

Як стало відомо, державні гранти в Україні виграли Львівський інститут біології клітини (10 млн гривень) і Інститут біохімії (3 млн гривень). Якщо гроші будуть виділені на ведення наукової роботи, то перші прототипи сироватки від коронавіруса вчені планують представити вже через 2 - 4 місяці.

Звичайно ж, не все так просто. Важка економічна ситуація в Україні змушує сумніватися в тому, що дослідники отримають гроші від держави на ведення розробок. Зокрема, в Національній академії наук повідомили, що зараз все залежить від фінансування. Однак гроші поки ще не були виділені.

За словами академіка-секретаря відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України, директора Інституту біохімії ім. А.В. Палладіна НАН України Сергія Комісаренка, якщо факт фінансування здійсниться, то вчені готові в будь-яку хвилину розпочати роботу над створенням відразу декількох типів прототипів вакцин від СOVID-19.

«Зрозуміло, що ми починаємо дуже пізно. Лідери індустрії почали перші клінічні випробування через два місяці після публікації китайцями структури генома вірусу. Ми ж сиділи і чекали хоча б якогось фінансування», - пояснив затримку в розробках вакцини Сергій Комісаренко. Співробітник НАН підкреслив важливість фінансування науки, нагадавши про створення українськими вченими ефективної ПЛР-діагностики коронавіруса. «Інститут молекулярної біології і генетики НАН України створив дуже хорошу діагностику. Я маю на увазі тести ПЦР на виявлення РНК-вірусів. І що? Президент видав указ 13 березня про те, що ця діагностика повинна бути впроваджена і профінансована урядом. Але жодної копійки не було виділено. А Україна тим часом купує ПЛР-тести у невідомих фірм, а не у державної установи НАН, де працюють кращі фахівці. Або купуємо за кордоном. Однак якості цих діагностик ми не знаємо. У нас немає організації, яка їх перевіряє», - розповів Сергій Комісаренко.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що англо-шведська фармацевтична компанія AstraZeneca оголосила про припинення випробувань нової вакцини від коронавіруса. Чому?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ