У Конституційному суді України триває розгляд справи про те, наскільки відповідала постанова Кабміну про введення карантину положенням Основного Закону держави.
Згідно з висновками пленуму Верховного суду України, ряд введених на території країни обмежень порушували право громадян на свободу пересування, здійснення підприємницької діяльності, мирні зібрання та на доступ до медичної допомоги.
Що зміниться в Україні, якщо КСУ таки визнає карантин незаконним? На думку юристів, ряд обмежень, які були введені, повинні були розглядатися не тільки урядом, але й президентом і парламентом, оскільки вони вимагають оголошення надзвичайного стану. Оскільки НС оголошувати ніхто не збирався, то виходить, що багато обмеження були нав'язані громадянам України незаконно. Про це розповіла Юлія Кириченко - експерт з конституційного права Центру політико-правових реформ.
Незважаючи на те, що КСУ вже приступив до розгляду цього питання, процес може затягнутися на роки, оскільки у суддів накопичилися сотні справ з 2014-го року.
Якщо справу доведуть до кінця і КСУ визнає дії Кабміну в процесі введення обмежувальних заходів незаконними, то, на жаль, жодних санкцій, штрафів, відповідальності ніхто не понесе. За словами експертів, визнання карантину незаконним може лише зашкодити в майбутньому вводити в країні неконституційні обмеження сбовод громадян України.
Підприємцям, а також іншим категоріям громадян, які зазнали збитків через можливе незаконних рішень уряду, на отримання компенсації розраховувати не варто. Як розповіли юристи, в українському законодавстві немає чітко прописаних норм про відшкодування збитків за неконституційні дії.
Нагадаємо, в Україні готується судова справа проти п'ятого президента країни та прикордонників. Петро Порошенко незаконно перетнув кордон держави, без документів і в недозволеному місці.