В Україні в даний час зареєстровано понад 11 мільйонів пенсіонерів. Їх кількість постійно збільшується. Щоб новому пенсіонеру почати отримувати виплати і підтвердити пенсійний стаж, потрібні кілька документів. Насамперед, це трудова книжка (а на підставі її записів та інших документів — довідки підприємств, установ і організацій), а також відомості з держархівів. Про свій страховий стаж для майбутньої пенсії українці можуть дізнатися заздалегідь і, якщо не вистачає, докупити його.
Українцям пояснили, що якщо трудового стажу не вистачає, його завжди можна купити. І тут є два шляхи.
Перший шлях — купити весь відсутній стаж відразу. Тоді він відразу ж буде врахований при розрахунку пенсії.
Доплата розраховується за формулою: Д = С*К*М.
- Д — доплата за відсутній стаж
- З — страховий внесок з мінімальної зарплати зі ставкою ЄСВ — 22%
- К — коефіцієнт компенсації вартості, який застосовується при одноразовій оплаті
- М — кількість місяців стажу, яких не вистачає для пенсії
Величина коефіцієнта "К" залежить від кількості років стажу, який купується.
Другий шлях — це купити стаж «у розстрочку». Для цього потрібно звернутися до фіскальної служби за місцем проживання та укласти відповідний договір. Документ підписується на термін не менше року (максимальний термін не обмежений) з щомісячними платежами, розмір яких не може бути менше мінімального страхового внеску.
У цьому випадку застосовується така формула: Д = С*М.
Як видно, при оплаті у розстрочку в ній немає «коефіцієнта вартості компенсації», що значно здешевлює покупку. Однак враховуватися куплений стаж буде тільки після його повної оплати.
Свій страховий стаж для майбутньої пенсії українці можуть дізнатися за допомогою порталу електронних послуг Пенсійного фонду України в розділі "Дані з реєстру застрахованих осіб", натиснувши "Вхід". Потім вибрати фізична або юридична особа, тип електронного цифрового підпису (ЕЦП), завантажити файл з підписом і ввести пароль. Після цього з'явиться доступ до перегляду всіх юридичних осіб, які вносили за користувача відрахування в Пенсійний фонд за всі роки з початку офіційного працевлаштування.
Нагадаємо, Верховна Рада України має намір ввести новий пенсійний вік для жінок.