Today.ua

Монетизація субсидій перетворилася в боргову яму: що буде з пільгами

Державна служба статистики України повідомила, що монетизація субсидій перетворилася в боргову яму. Українці накопичили ще більше боргів за комуналку. З 1 травня 2019 року почнуть нараховувати пеню за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг.

Експерти прогнозують, що у квітні ситуація з навряд чи покращиться, і побоюються швидкої відміни монетизації субсидій для тих субсидіантів, хто почав накопичувати борги за послуги ЖКГ.

Першими забили тривогу в асоціації "Укрводоканалекологія", що об'єднує більше сотні водоканалів по всій Україні, в березні (за рахунками за лютий) було оплачено в середньому близько 70% нарахованих сум, у той час як зазвичай погашали 85-90%.

- Ми не маємо права відключати воду людям за несплату, тому підприємства перебувають в складному стані, у нас теж ростуть борги за електроенергію, по зарплаті, я вже не кажу про ремонт водомереж, — говорить директор асоціації Олександр Шкінь. — Ми сподіваємося, що люди сплатять свої борги.

У Міністерстві соціальної політики говорять, що підсумки оплати "комуналки" субсидіантами підведуть станом на 1 травня 2019 року. У травні розпочнеться процес перепризначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Це пов'язано із закінченням опалювального сезону.

Міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що якщо ви отримуєте субсидію і у вас виникла заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг, то поки ви її не погасите, державна допомога на наступний термін просто не буде перепризначена.

До речі, якщо одержувачі монетизованих субсидій зможуть після оплати рахунків відразу використовувати заощаджену суму (при її наявності), то боржники, навіть якщо їм перепризначать субсидію у безготівковому вигляді, такої можливості позбавлені.

Експерти з питань ЖКГ кажуть, що побоювалися зростання несплати із-за слабкої інформованості населення та небажання багатьох субсидіантів розуміти, що, отримавши на руки живі гроші від держави, вони тепер самі відповідають за розрахунки з постачальниками послуг, що і сталося.

- Водоканали — перший тривожний дзвінок, але там суми за холодну воду невеликі, є серйозні побоювання, що за гарячу воду і тепло борги складуть мільярди гривень, — говорить експерт Андрій Нікончук. — Багато субсидіантів не розібралися, що це за виплати, і просто ці гроші проїли. Прозріння настане у квітні, коли люди побачать у платіжках суму боргу. Але за рахунок чого вони його погасять — питання. Влада створила ситуацію, яка в майбутньому дозволить скоротити кількість субсидіантів за рахунок боржників.

Ще один важливий момент, якщо заборгованість перевищує 84 тисячі гривень, то на боржника подають до суду, накладають арешт на майно і нерухомість, примусово продають і погашають борги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ