У першій половині 2025 року експерти прогнозують подальше зростання цін на продукти щоденного вжитку. Найімовірніше подорожчають хліб, олія, гречка та вершкове масло. Причому приріст цін може скласти від 10 до 50%.
Про це йдеться у статті експертки в галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру "АГРО ПЕРСПЕКТИВА" Лариси Гук.
Зростання цін на харчові продукти, на жаль, стало в Україні нескінченним процесом. Причому у другій половині минулого року він пришвидшився, і, судячи з усього, уповільнюватись поки не має наміру. Так, за підсумками грудня минулого року інфляція вийшла з рамки прогнозованої і досягла у річному вимірі 12%.
Ймовірно, що й у першій половині 2025 року інфляція також вимірюватиметься двозначними цифрами, а метаморфози із цінами на продукти відбуватимуться постійно і неприємно дивуватимуть покупців.
Вартість олії формуватиметься під впливом несприятливих чинників. Один із них – скромний торішній врожай соняшника, який обумовлює дефіцит сировини. Втім, великий вплив на вартсть цього продукту має глобальний ринок, але й там цінам на олію прогнозують зростання. Водночас попит на олію був і залишається високим. Отже її вартість зросте щонайменше на 10-15%.
Ціни на вершкове масло формуватимуться під впливом двох трендів:
- скорочення молочного поголів’я в Україні, а відтак і скорочення обсягу молочної сировини;
- високого попиту на вершкове масло на світовому ринку, який понукає вітчизняних виробників відправляти свій продукт на експорт.
Вже зараз у магазинах важко знайти пачку масла, дешевшу за 100 гривень. Ясно, що з наступного року це буде зробити ще важче. Отже ціни на вершкове масло також можуть зрости на 10-20%.
Хліб вже давно, хоч і повільно, однак неухильно дорожчає. Основні причини зростання цін у хлібопекарській галузі – подорожчання сировини, виробничих витрат і затрат на логістику. Рік, що настав, не буде винятковим. Тому експертка прогнозує, що за перше півріччя ціни на хліб зростуть на 5-10%.
Ціни на гречку зараз цілком помірні. Та вже незабаром ситуація зміниться, і вартість гречки стрімко піде вгору. По 75-80 гривень, як це було наприкінці 2022 року, вона може й не буде, але планку у 55-60 гривень, очевидно, здолає.
Водночас Лариса Гук припускає, що деякі продукти можуть, навпаки, здешевшати. Так, можуть впасти ціни на яйця, сіль та картоплю. Перші – залежать від сезонних коливань, а картопля та сіль і так вже досягли своєї цінової стелі.
Втім, деякі експерти вважають, що картопля ще свого цінового потенціалу цьогоріч не вичерпала, і навесні вона може подорожчати до 50 гривень за кіло.