Заява, зроблена главою українського МЗС Дмитром Кулебою, щодо невизнання легітимності білоруського президента Лукашенка може мати для України довгострокові наслідки. Вони можуть бути як позитивними для нашої держави, так і негативними. Одне можна сказати достеменно: наші відносини з Білоруссю та Лукашенком особисто вже не будуть такими, як були.
Отже видання vgolos вирішило дізнатися думку вітчизняних спеціалістів у галузі міжнародних відносин: як вони оцінюють оприлюднену позицію в контексті вигод для України.
Денис Богуш, політолог
Богуш вважає, що Кулеба вчинив вірно, зробивши таку заяву. Адже рейтинг довіри у Лукашенка в Білорусі фактично не має не те що заявлених 80%, а й навіть 50%. Про це свідчать масові акції протесту, які вже другий місяць не вщухають. Отже, Лукашенко – це не вибір білоруського народу. Крім того, він активно пішов в обійми до Путіна, і тепер діятиме з ним заодно.
Крім того, Денис Богуш вваажає, що Україна зробила таку заяву не з власної волі, а під тиском західних партнерів. Наше керівництво довго зволікало з цим. Та й зараз про це заявив не Зеленський, а глава МЗС. Хоча зрозуміло, що не було б на те волі президента, міністр не робив би таких гучних заяв.
Олег Стариков, військовий експерт
Олег Стариков вважає такі заяву міністра стратегічною помилкою для України, як у військовому плані, так і в економічному.
Україна має з Білоруссю 1099 кілометрів спільного кордону. Так от, цей кордон, звісно, охороняють, однак лінії оборони на випадок ймовірного нападу з білоруської території в нас немає. Досі в цьому й потреби не було. Навіть більше: скільки Путін не тиснув на Лукашенка, той не надавав свою територію для розміщення російських військових. А це означає, що із північного заходу нам ніщо не загрожувало, і Україна могла зосередити своє військо лише на сході.
Тепер же нам доведеться збільшувати чисельність своїх збройних сил і збільшувати видатки на армію, принаймні, вдвічі. Звісно, усе це буде зроблено під соусом "Україна в облозі ворогів" і з наших зарплат. Тобто, нам усім просто збільшать податки.
Та й в економіці на нас чекатимуть більш жорсткі умови. Насамперед, з купівлею того ж дизпалива, яким ми заправляємо свою військову техніку. Причому в найскрутніші часи Білорусь відпускала нам те пальне без передоплати.
Юрій Олійник, міжнародний експерт
Юрій Олійник вважає, що Україна все робить правильно, і потрібні ще більш рішучі дії. Зокрема, навіть відкликання свого посла з Білорусі. Він вважає, що Україна має зайняти щодо Лукашенка ще принциповішу позицію, ніж Європа. Тут треба рівнятись на Литву і Білорусь, каже експерт, які рішуче засудили дії Лукашенка.
Нагадуємо, у неділю, 27 вересня, білоруська опозиція має намір провести "народну інавгурацію" Світлани Тіхановської, яку опозиціонери вважають справжньою переможницею президентських перегонів.