В останні кілька років на дорогах України з'являється все більше електротранспорту (електровелосипедів, електроскутерів, електроскейтів, електромотоциклів, електрокарів, моноколес і гіробордів). Вся ця електротехніка нова, тому застарілі Правила дорожнього руху (ПДР) не передбачають норм її пересування. Автомобільний портал Autonews.ua приділив увагу електричному скутеру, розповівши про найголовніші нюанси.
Які правові норми існують?
Електричні скутери вважаються невеликими електромобілями і можуть розвивати швидкість до 20 км/год. Люди, які їми керують, повинні бути не молодше 14 років. Їздити можна тільки по велосипедних доріжках, а в разі їх відсутності – по вулиці. Заїжджати на тротуар заборонено. Також обов'язково ззаду приклеювати значок страхування відповідальності.
Чи безпечні електричні скутери?
Одягати шолом необов'язково, хоча багато експертів радять це робити. У Dekra допускають, що спершу буде багато аварій, поки всі учасники дорожнього руху не звикнуть до нових супутників. Також радять не поспішати вливатися в загальний потік, а спочатку ознайомитися з ходовими якостями скутера.
Фахівець Dekra пояснив, що поєднання міні-коліс і високих рулів небезпечно. Наприклад, якщо на швидкості водій різко гальмує переднім гальмом і не змістить центр ваги назад, то ризикує впасти або перекинутися. Крім того, існує підвищена небезпека аварій на мокрій, брудній і нерівній дорозі.
Коли електричні скутери будуть доступні?
На ринку Європи вже доступно безліч різних моделей. В Україні вони тільки з'являються. Ціни варіюються від кількох сотень до кількох тисяч євро. Головний підступ: пристрої не регламентовані ні в Європі, ні у нас. Тому на більшості з них можна їздити тільки на приватній території або не виїжджаючи на проїжджу частину.
Скільки коштує страхування?
Середня ціна — €30 на рік, причому з молодих водіїв зазвичай стягують більше, ніж з літніх. Оскільки це покриває тільки лише шкоду, заподіяну третім особам, водії повинні самі застрахуватися від нещасних випадків. Також можна оформити комплексну страховку, наприклад, від викрадення.
Можна водити електроскутер в стані сп'яніння?
На відміну від звичайних і електричних велосипедів, для водіїв електроскутерів діють більш суворі обмеження на вміст алкоголю в крові. Для водіїв-початківців це 0 проміле, для всіх інших – 0,5 проміле. Порушникам норми загрожує штраф і позбавлення водійських прав.
Враховуючи те, що у визначенні "скутер" ні слова про електропривід немає, то всі двоколісні електричні транспортні засоби, у яких двигун має потужність від 3 до 4 кВт, українські Правила дорожнього руху відносять до "мопедів", який відноситься до механічних транспортних засобів. А це вже накладає масу зобов'язань.
Згідно п. 2.1 ПДР, "водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування відповідної категорії, реєстраційний документ... страховий поліс обов'язкового страхування цивільної відповідальності".
Нагадаємо, українським водіям придумали нове покарання.