7 квітня християни східного обряду відзначатимуть Благовіщення Пресвятої Богородиці. У 2019 році це свято (один із 12 найбільших у році) припала на неділю і середину Великого посту, який закінчиться 28 квітня. В честь свята віруючим дається послаблення в пості: на обід можна приготувати рибу.
Це свято було встановлене церквою у IV столітті на честь події, описаної у Євангелії від Луки: Діва Марія отримала від Архангела Гавриїла благу звістку про те, що саме вона обрана Богом, щоб народити Спасителя світу. У святковий день для тих, хто постить робиться послаблення - можна їсти рибні страви та рослинне масло.
Згідно з народним повір'ям, на Благовіщення не можна робити ніякої роботи: «дівка коси не плете, птиця гнізда не в'є». Та що там птахи — навіть чорти в пеклі в цей день дають грішникам перепочинок!
Наші предки вважали, що в цей день Бог благословляє землю і всі рослини, так що вже можна починати працювати на землі.
Здавна існував звичай на Благовіщення рано вранці випускати з клітин птахів, а після служби в церкві — виводити у двір на сонце усіх тварин, які є в господарстві. А ще було помічено: яка погода на Благовіщення — такою вона буде й на Великдень.
А на наступний день, 8 квітня, церква відзначає Собор архангела Гавриїла, в народі — Благовісник. Згідно з віруваннями наших предків у свято прокидаються від зимового сну грім і блискавка, тому можна чекати першої грози. Здавна хлібороби в цей день освячували зерно для посіву. Вважалося, що, змішане з іншими насінинами, воно дасть гарний урожай. З Благовісника починали засівати ярі.
Нагадаємо, офіційні травневі вихідні навесні 2019 року триватимуть п’ять днів, з 27 квітня по 1 травня включно, захоплюючи Великдень і Першотравень. Так що у всіх українців буде чудова можливість відпочити на свій розсуд, близько чи далеко від дому, вузьким колом або галасливою компанією